X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Warszawa przed Powstaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 06:00
Na prawym brzegu Wisły coraz głośniej słychać było sowieckie tanki. Jan Nowak Jeziorański opowiada o ostatnich dniach przed Godziną "W".
Audio

Przez kilka tygodni Jan Nowak Jeziorański przygotowywał wyjazd do Warszawy. 26 lipca 1944 roku przybył do okupowanego kraju.

Warszawa żyła przygotowaniami do wybuchu powstania. Na prawym brzegu Wisły coraz głośniej słychać było sowieckie tanki. Słynny Kurier z Warszawy wiele lat później w rozmowie z Andrzejem Pomianem opowiadał na falach Radia Wolna Europa o swoich przygotowaniach do wyjazdu.

Zanim dotarł do Warszawy, rozmawiał między innymi z premierem rządu londyńskiego Stanisławem Mikołajczykiem i generałem Kazimierzem Sosnkowskim. Pierwszy liczył na możliwość prowadzenia dialogu z Sowietami, drugi nie wierzył w dogadanie się z komunistami, nie ufał też aliantom.

Po przybyciu do Warszawy Jan Nowak odbył kilkugodzinne spotkanie z wojskowymi i cywilnymi przedstawicielami władz Polskiego Państwa Podziemnego. Złożył relację z nastrojów panujących w Londynie.

Z komendantem głównym AK gen. Tadeuszem Borem Komorowskim rozmawiał między innymi o możliwości zrzutów dla Warszawy, w które sam nie bardzo wierzył.

Już wtedy – wspomina Kurier z Warszawy – dyskutowano zażarcie nad sensem wybuchu powstania. O nastrojach wśród żołnierzy AK i ludności cywilnej tuż przed podjęciem walki Jan Nowak opowiadał na falach Radia Wolna Europa.

Zapraszamy do wysłuchania dwóch rozmów Andrzeja Pomiana z Janem Nowakiem. Wywiad został wyemitowany na antenie RWE w lipcu 1965 roku.

Wszystko na temat Powstania Warszawskiego w naszym specjalnym serwisie

LOGO


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański: Kurier Wolności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 06:00
- Będziemy prowadzili na falach eteru walkę z rusyfikacją i sowietyzacją polskiej kultury. Walkę z wynaradawianiem młodzieży. Będziemy walczyli z fałszowaniem naszej historii i naszej tradycji - mówił Jan Nowak-Jeziorański w inauguracyjnym programie Rozgłośni Polskiej RWE, 3 maja 1952 roku.
rozwiń zwiń