X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Warszawa kapituluje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:40
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy.
Audio

Warszawa walczyła z okupantem już od 1 września 1939 roku, kiedy polscy piloci bronili stolicy przed niemieckimi bombowcami.

Pułkownik Gustaw Sidorowicz, który został ranny w nierównej walce i uratował się skacząc na spadochronie, wspominał te wydarzenia po latach, w rozmowie z Polskim Radiem.

Gustaw Sidorowicz - walka o Warszawę 

Dowódca obrony Warszawy generał Juliusz Rómmel, podkreślał, że nawet wtedy, gdy w mieście zaczynało brakować wody i żywności, to jednak najgorsze, zarówno dla cywilów, jak i wojskowych, były niemieckie bombardowania. Radio nadawało alarmujące informacje...
 
Wspomina gen Juliusz Rómmel. 


Dowodzący cywilną obroną Warszawy, prezydent Stefan Starzyński, wykazał się nie tylko zmysłem organizacyjnym, lecz także niezwykłą determinacją i poświęceniem. Do historii przeszły transmitowane na żywo, przemówienia radiowe prezydenta, w których informował o stanie miasta i mobilizował do walki. Kiedy zbliżał się koniec oblężenia, prezydent Starzyński mówił już zachrypniętym i zdartym głosem.

Obrona_Warszawy
Obrona Warszawy. Fot. Wikipedia
Do najcięższego bombardowania Warszawy doszło 25 września 1939 roku. Przez dziesięć godzin niemieckie samoloty zrzucały bomby na miasto. Według naocznych świadków, były chwile, że nad stolicą szalało jednocześnie ponad 300 samolotów. Zbombardowane i spalone miasto wyglądało przerażająco. Ówczesny szef sztabu pułkownik Tadeusz Tomaszewski wspominał po latach na falach Radia Wolna Europa płonące ulice, gęsty dym, zrozpaczonych ludzi.
 
Naloty na Warszawę - Tadeusz Tomaszewski 

W wojnie obronnej 1939 roku ogromną rolę odegrało Polskie Radio. Od 1 września przekazywało wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszało alarmy lotnicze.

Gdy 23 września została zbombardowana elektrownia warszawska na Powiślu, nadająca na swojej fali Warszawa II zamilkła. Do 30 września radiowcy nadawali jeszcze komunikaty na krótkofalówkach. 30 września został wyemitowany ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej. Odczytał go Józef Małgorzewski.

Ostatni komunikat Polskiego Radia 

Początkowo, od 3 do 9 września, dowódcą obrony miasta był generał Walerian Czuma. O kapitulacji Warszawy mówił w 1957 roku w wywiadzie dla Radia Wolna Europa. Wspominał rozmowę z generałem Blaskowitzem, gdy wraz z generałem Rómmlem i Kutrzebą wyjeżdzali 1 października ze stolicy do obozu dla jeńców.
 
Kapitulacja Warszawy gen. Czuma 

Jeszcze dwa dni po kapitulacji Warszawy, 30 września rano Polskie Radio nadało ostatni komunikat, za pomocą krótkofalówek. Chwilę potem do gmachu radia weszli Niemcy. Te dramatyczne chwile wspominała pracująca w Polskim Radiu Joanna Poraska-Strzelecka, po wojnie aktorka i reżyser teatralny.

 
Joanna Poraska - Strzelecka 

W czasie kampanii wrześniowej zginęło w Warszawie 6 tysięcy żołnierzy, 16 tysięcy zostało rannych Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 25 tysięcy.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Raginis

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:30
Dowódca odcinka umocnionego Wizna. We wrześniu 1939, dowodząc 720 żołnierzami, stawił opór 42 tysiącom Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdziekolwiek jesteś, panie Prezydencie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2009 07:24
Istnieje kilkanaście hipotez na ten temat śmierci Stefana Starzyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 06:00
rozwiń zwiń