Historia

Jack Strong w sieci. Odwiedź wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 05:25
Szczegóły planów inwazji państw Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią i historię polskiego agenta CIA pułkownika Ryszarda Kuklińskiego możemy poznać dzięki cyfrowej wersji Muzeum Generała Kuklińskiego.
Fragmenty prezentacji wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego w siedzibie AAN w Warszawie
Fragmenty prezentacji wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego w siedzibie AAN w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Kukliski 663.jpg
Ryszard Kukliński. Człowiek, który wstrząsnął komuną

Zawartość strony internetowej generalkuklinski.com zostały zaprezentowane przez Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych. Inauguracja serwisu odbyła się 1 marca 2021 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor Muzeum - Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak powiedział, że wirtualna ekspozycja Muzeum Generała Kuklińskiego została poszerzona o elementy, których nie ma w "fizycznym" muzeum w Warszawie.


Posłuchaj
00:22 iar muzeum kuklińskiego 1.03.2021 Muzeum Generała Kulińskiego dostępne w cyfrowej wersji (IAR, 1.03.2021)

 


Jack_Strong_663.jpg
Piotr Zaremba: "Jack Strong" pozwolił mi zrozumieć Kuklińskiego

Na stronie internetowej generalkuklinski.com znajduje się zakładka "wirtualne muzeum" i przycisk "rozpocznij". Zwiedzający mogą poruszać się za pomocą myszki - przechodzić do kolejnych miejsc i przybliżać poszczególne eksponaty, które zostały przeniesione do sieci. Całość została osadzona w grafice 3D. Prace nad cyfrowym muzeum trwały około pół roku.

Dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak i dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podczas prezentacji wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego w siedzibie AAN w Warszawie; fot. PAP/Wojciech Olkuśnik Dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak i dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podczas prezentacji wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego w siedzibie AAN w Warszawie; fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ryszard Kukliński (1930-2004) był pułkownikiem Wojska Polskiego i jednocześnie amerykańskim agentem CIA działającym pod pseudonimem "Jack Strong". W latach 70. zdobył i przekazał USA supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Według niektórych historyków jego działania uchroniły świat przed wybuchem III wojny światowej. Przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce został ewakuowany na Zachód.

EN_01048460_0002_Kukliński_1200x660.jpg
Płk Ryszard Kukliński. Ucieczka przed dekonspiracją

Za konspirację przeciwko ZSRR i złamanie PRL-owskiej przysięgi wojskowej w 1984 roku został skazany wyrokiem zaocznym na karę śmierci. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

 IAR/mc

Czytaj także

"Wykradł sowieckie plany i przekazał je Amerykanom". Filip Frąckowiak o działalności gen. Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 15:45
- Mając wiedzę o strategii sowieckiej, o wysłaniu polskiego wojska do atakowania wojsk Zachodu, trzeba było przekonać Amerykanów, że jeżeli zmienią swoją doktrynę, to uda się zdławić w zarodku plany agresji sowieckiej. Zrobił to. To największy sukces Ryszarda Kuklińskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słynne ucieczki Polaków". Niebanalna lekcja historii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 19:35
- Gdyby ucieczka Józefa Piłsudskiego ze szpitala św. Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu się nie powiodła, to z całą pewnością historia Polski wyglądałaby inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Fedorowicz, autor książki "Słynne ucieczki Polaków 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Układu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 05:40
1 lipca 1991 roku prezydenci Czechosłowacji, Polski, Bułgarii i Rumunii, wiceprezydent ZSRR oraz premier Węgier w Pradze podpisali protokół o uznaniu Układu Warszawskiego za nieistniejący.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PFN wspiera pamięć o gen. Kuklińskim w 39. rocznicę jego ewakuacji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 13:17
Modernizację Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie wsparła Polska Fundacja Narodowa – poinformował w sobotę Temistokles Brodowski z fundacji. 39 lat temu 7 listopada 1981 r. ewakuowano generała z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WBH odtajniło dokumenty wojskowe i polityczne z PRL. Szef MON: rzucają nowe światło na dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:21
- Wojskowe Biuro Historyczne odtajniło dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - podkreślił w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.
rozwiń zwiń