Historia

Średniowieczne zabytki na nielegalnej aukcji internetowej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 05:30
Średniowieczne groty strzał do kuszy i łuku, ostrze sztyletu i grot oszczepu znalazły się wśród zabytków zabezpieczonych przez policjantów i archeologa w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. Zabytki, które zostały wystawione na aukcji internetowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: domena publiczna

Barlinek to położone nad Jeziorem Barlineckim miasto, którego historia sięga czasów średniowiecza. Teren ten stanowił najpierw część państwa Piastów, potem był pod panowaniem książąt wielkopolskich, a pod koniec XIII wieku znalazł się w rękach niemieckich. Niemcy z krótkimi przerwami rządzili w mieście aż do 1945 roku. Nazywali je "Nova Berlyn" i "Klein Berlin" (Mały Berlin), a potem "Berlinchen" ("Berlinek"). Gdy po przegranej wojnie Berlinek znalazł się w granicach Polski, Niemców wysiedlono, a w dawnej nazwie, kojarzącej się jednoznacznie z niedawnym okupantem, wymieniono jedną literę i tak w 1946 roku na mapie pojawił się Barlinek.

Nie wiadomo jeszcze, jakiej "narodowości" są zabytki, które próbował sprzedać przedsiębiorczy mieszkaniec Barlinka. Kilkanaście grotów strzał do kuszy i łuku, grot oszczepu, ostrze sztyletu oraz średniowieczne żeleźce topora zauważyli na jednym z portali aukcyjnych funkcjonariusze zachodniopomorskiej policji zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości.

"Przedmioty te w 90 proc. pochodzą z okresu średniowiecza, jeden z nich – rodzaj sztyletu – może pochodzić z czasów rzymskich. Wszystkie są badane. To ciekawa kolekcja, niekoniecznie pochodzi z Barlinka; jest szansa, że trafi do Muzeum Narodowego w Szczecinie" – powiedział PAP w poniedziałek koordynator wojewódzki ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie kom. dr Marek Łuczak. - "Według wyjaśnień mieszkańca Barlinka, wszystkie zabytki pozyskał wcześniej jego nieżyjący ojciec" – dodał.

Zabezpieczone artefakty zostały zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie badane są pod kątem określenia przynależności i autentyczności.

Zabytki archeologiczne - na podstawie art. 35 Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami - są własnością Skarbu Państwa. Osoba, która usiłuje je sprzedać, może odpowiadać za paserstwo, zagrożone karą do 5 lat więzienia.

PAP/mc

Czytaj także

Odnaleziono osady budowniczych "polskich piramid"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 05:40
Wsie, w których 5,5 tys. lat temu mieszkali budowniczowie tzw. grobowców kujawskich - określanych czasami "polskimi piramidami" - odkryli archeolodzy dzięki zastosowaniu m.in. dronów. Ówczesne osady były niewielkie - mieszkało w nich do 10 rodzin w lekkich, drewnianych konstrukcjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna brukowana droga odkryta pod warszawskim asfaltem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 05:40
"Po sfrezowaniu asfaltu wykonawca przebudowy placu Pięciu Rogów odkrył fragmenty dawnej brukowanej drogi. W rejonie ul. Szpitalnej pracować będą archeolodzy" - przekazał warszawski Zarząd Dróg Miejskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkaniec Słupska, który odkrył skarb sprzed tysiąca lat, dostanie 20 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 05:45
Skarb wart osiemset tysięcy złotych to kilkaset srebrnych monet, w tym perskie i arabskie. Znalazł je przypadkowo w rozlewisku rzeki mieszkaniec Słupska. Było to pęknięte, gliniane naczynie, które ktoś zakopał pod drzewem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Odnaleziono największe w Polsce centrum produkcji garncarskiej sprzed ponad 1,5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 05:40
Olbrzymie centrum produkcji garncarskiej z okresu wpływów rzymskich odkryli archeolodzy we Wrzępi (woj. małopolskie). Zdaniem odkrywców jest to największe w Polsce i jedno z największych w Europie stanowisk archeologicznych tego typu. Składa się na nie ok. 130 pieców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja. Zidentyfikowano wraki okrętów. Brały udział w potopie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 05:50
Odnalezione w 2019 roku w pobliżu Vaxholm pod Sztokholmem dwa wraki to okręty wojenne "Apollo" oraz "Maria", które zostały wykorzystane przez króla Szwecji Karola X Gustawa do najazdu na Polskę w XVII wieku - poinformowali w środę archeolodzy.
rozwiń zwiń