Historia

Antoni Dygat - wspaniały architekt dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 05:30
72 lata temu, 10 lipca 1949 roku, zmarł na emigracji, w brazylijskim São Paulo, znany i ceniony architekt Antoni Leopold Dygat. Wielu kojarzy go również z jego dziećmi, którymi byli znany pisarz Stanisław Dygat oraz Danuta Lutosławska, żona wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Myliłby się jednak ten, kto w dzieciach upatrywałby źródła sławy Antoniego Dygata.
Gmach PWPW - najsłynniejsze dzieło Antoniego Dygata.
Gmach PWPW - najsłynniejsze dzieło Antoniego Dygata.Foto: NAC

Wystarczy przejść się ulicami Warszawy, z których wiele tych przedwojennych wyszło spod jego ręki, a dodatkowo gmach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, też w Warszawie, stację Polskiego Radia w Raszynie czy budynek Wojskowego Instytutu Geograficznego.

Antoni Leopold Wincenty Dygat, tak brzmiało jego pełne nazwisko, urodził się w maju 1886 roku w Écouen, niedużej miejscowości na północnych obrzeżach Paryża, w Dolinie Oise. Był synem Ludwika i Konstancji z Karpińskich. To miejsce urodzenia i wrodzona wrażliwość otoczenia spowodowały, że młody Antoni wybrał zawód architekta. Studia ukończył na cenionej uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu (École nationale supérieure des beaux-arts). Co ciekawe, po drodze na uczelnię mijał wiele znanych budowli w tak znanych dzielnicach Paryża, jak Saint-Denis, Montmartre ze słynną Bazyliką Sacré-Cœur na szczycie wzgórza, czy Muzeum Luwru stojące nieopodal brzegu Sekwany, gdzie wjeżdżał do dzielnicy Saint-Germain-des-Prés - tam przy ulicy Bonapartego stał szacowny gmach słynnej Akademii.

Stanisław Łoza, w opracowanym almanachu "Czy wiesz kto to jest?" (Wydawnictwo Głównej Księgarni Woskowej, 1938 r.) podaje kilka informacji więcej niż obecne oszczędne w fakty biogramy znanego architekta. Dowiaduje się, że radiostacja w Raszynie nie była jedyna - architekt zaprojektował jeszcze "budynki stacyj nadawczych Polskiego Radia we Lwowie, Toruniu i Wilnie"; spod jego ręki wyszło całe osiedle ponad 40 budynków Wojskowej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie, budynki piekarń wojskowych w Łodzi i Jarosławiu, "pałac Andrzeja hr. Potockiego w Międzyrzecu i szereg will na kolonii Staszica w Warszawie; prowadził odbudowę pałacu Jabłonowskich w Dęblinie". Dość powiedzieć, że za projekt gmachu dworca Wschodniego w Warszawie otrzymał nagrodę, a prasa szeroko informowała o jego projektach regulacji Powiśla i dzielnicy Belweder-Łazienki. Zaprojektował też regulację dzielnicy staromiejskiej i Frascati oraz dzielnicy dworca Głównego i placu Marszałka Piłsudskiego.

Aż szkoda, że tak mało mówi się o tym wybitnym architekcie, tym bardziej, że jeszcze teraz możemy oglądać jego gmachy i budynki, że możemy spacerować zaprojektowanymi przez niego ulicami. Niestety, kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o jego wojennych losach i przeszukujemy internetowe strony, to przeważnie pojawiają się odsyłacze do stron o Stanisławie Dygacie, synu. Dlatego zapamiętajmy także Dygata ojca, Antoniego Leopolda Wincentego, który odszedł na obczyźnie, w dalekiej Brazylii, 72 lata temu.

PP

Czytaj także

Efraim Szreger – pierwszy architekt-stypendysta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 06:00
Architekt specjalizował się w projektowaniu kościołów i wnętrz, choć miał o wiele większe ambicje, włącznie z przebudową przestrzeni przez Zamkiem Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o Pałac Saski, czyli jak patrzymy na symbole

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 15:32
W publicznym dyskursie powraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Wiceminister kultury Jarosław Sellin, przyznał, że inwestycja, która miała być realizowana głównie przez Senat, teraz może nie spotkać się z zainteresowaniem senatorów. Po tej wypowiedzi wróciły emocje i rozważania. Czy Polacy boją się historii i architektury, która do niej nawiązuje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Lubomirskich. Historia z obracaniem budynku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:41
53 lata temu, 18 maja 1970 roku, a był to poniedziałek, zakończyła się trwająca od 30 marca niesamowita i karkołomna operacja obracania Pałacu Lubomirskich w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

78 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń