Historia

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono grobowiec z na wpół zmumifikowanymi szczątkami człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 05:50
Ciało wraz z włosami, kośćmi i fragmentem ucha, odnaleziono w grobowcu pochodzącym z czasów bezpośrednio poprzedzających zagładę miasta. Jest wyjątkowe, bo pochodzą z czasów, gdy Rzymianie palili zwłoki zmarłych. 
Krypta ze szczątkami Marcusa Veneriusa Secundio odkryta w grobowcu w Pompejach
Krypta ze szczątkami Marcusa Veneriusa Secundio odkryta w grobowcu w Pompejach Foto: pompeiisites.org

Jak podaje Park Archeologiczny w Pompejach, odnalezione szczątki są jednymi z najlepiej zachowanych szkieletów, jakie kiedykolwiek odnaleziono w mieście, które padło ofiarą erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.. Odnaleziono je w grobowcu znajdującym się w nekropolii Porta Sarno, na wschód od centrum starożytnej aglomeracji. Ciało zachowało się w tak dobrym stanie prawdopodobnie dzięki temu, że grobowiec był przez blisko 2000 lat hermetycznie zamknięty, ale badacze nie wykluczają, że szczątki poddano mumifikacji.

Grobowiec Marcusa Veneriusa Secundio. Fot.: pompeiisites.org Grobowiec Marcusa Veneriusa Secundio. Fot.: pompeiisites.org

- Wciąż nie wiemu, czy częściowa mumifikacja zmarłego jest wynikiem celowego zabiegu, czy też nie - wyjaśnia profesor Llorenç Alapont z Uniwersytetu w Walencji - Analiza tkanin mogłaby dostarczyć dalszych informacji na ten temat. Ze źródeł wiemy, że pewne tkaniny, takie jak azbest, były używane do balsamowania. Nawet dla osób takich jak ja, które od pewnego czasu specjalizują się w archeologii funeralnej, niezwykłe bogactwo informacji, jakie oferuje ten grobowiec, od inskrypcji po pochówek, znaleziska osteologiczne i malowaną fasadę, jest wyjątkowe.

Dieta Herkulanum 1200 Shutterstock.jpg
Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Pochowany mężczyzna w chwili śmierci miał ok. 60 lat. W krypcie znaleziono również dwie urny ciałopalne, z których jedna należała do kobiety o imieniu Novia Amabilis.

Kim jest zmumifikowany człowiek?

Inskrypcja znajdująca się na frontonie grobowca sugeruje, że szczątki mężczyzny należą do Marcusa Veneriusa Secundio. Wiadomo o nim relatywnie sporo, dzięki informacjom zawartym na woskowych tabliczkach należących do miejscowego bankiera Ceciliusa Giocondusa. Marcus Venerius był w młodości niewolnikiem i opiekunem świątyni Wenus. Po wyzwoleniu osiągnął wysoką pozycję materialną i społeczną. Był członkiem kolegium Augustales - kapłanów sprawujących pieczę nad państwowym kultem cesarskim w mieście. Organizował również czterodniowe "greckie i łacińskie ludi" (festiwal). 

Czaszka odnaleziona w grobowcu. Widoczne pozostałości włosów i uszu. Fot.: pompeiisites.org Czaszka odnaleziona w grobowcu. Widoczne pozostałości włosów i uszu. Fot.: pompeiisites.org

- "Ludi graeci" należy rozumieć jako przedstawienia w języku greckim - zauważa dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel - Jest to pierwszy wyraźny dowód na występy w Pompejach w języku greckim. W wieloetnicznych Pompejach wczesnej epoki cesarskiej, gdzie obok łaciny używano języka greckiego, ówczesnego "lingua franca" wschodniej części Morza Śródziemnego. To, że organizowano przedstawienia w języku greckim, świadczy o żywym i otwartym klimacie kulturalnym, jaki panował w starożytnych Pompejach.

Być może zatem Marcus Venerius Secundio lub jego przodkowie pochodzili z Grecji. To wyjaśniałoby nietypowy dla ówczesnych Pompejów pochówek. W czasach wczesnego republiki i wczesnego cesarstwa Rzymianie mieli w zwyczaju kremować dorosłych zmarłych (chowano tylko dzieci). 

pompeiisites.org/bm

Czytaj także

Wezuwiusz - wulkan niosący śmierć

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:30
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pompeje - co kryje zalane lawą miasto?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 06:00
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń