Historia

Naukowcy: gwałtowny wzrost poziomu mórz zaczął się w 1863 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 05:30
Międzynarodowy zespół badaczy ogłosił w czasopiśmie "Nature Communications" wyniki analizy zapisów poziomu morza, które potwierdzają wpływ XIX-wiecznego przyśpieszenia rozwoju przemysłowego na podnoszenie się poziomu wód, ocieplenie oceanów i topnienie lodowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

John_Martin_-_The_Eve_of_the_Deluge wiki 1200.jpg
Historia i klimat. Ludzie radzili sobie ze zmianami klimatycznymi od wieków

W badaniu wykorzystano globalną bazę danych zapisów poziomu morza z ostatnich dwóch tysięcy lat. Autorzy artykułu mają nadzieję, że opracowana przez nich metoda badania pozwoli planistom lepiej przygotować się na przyszłe zmiany stanu wód.

Podnoszenie się poziomu morza jest jednym z najistotniejszych wskaźników globalnych zmian klimatycznych. Dzięki ustaleniu momentu, w którym współczesne tempo podnoszenia się poziomu wód przekroczyło wartości wynikające z naturalnej zmienności tego poziomu, badacze byli w stanie określić początek okresu zmian klimatycznych mających znaczący wpływ na cały ekosystem.

Badacze poddali analizie dane z całego świata i stwierdzili, że w skali globalnej współczesne podnoszenie się poziomu morza nabrało znaczącego tempa w 1863 roku, co wiąże to zjawisko z rewolucją przemysłową. W poszczególnych miejscach w USA współczesne tempo pojawiło się najwcześniej w regionie śródatlantyckim w połowie lub pod koniec XIX wieku, następnie zaś w połowie XX wieku w Kanadzie i Europie.

Sambaqui Shutterstock 1200.png
Brazylia. Zmiany poziomu morza doprowadziły do upadku prekolumbijskich społeczności

Wyniki analiz są istotne również w kontekście niedawno opublikowanego raportu amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery) opisującego gwałtowne przyspieszenie wzrostu poziomu wód na wybrzeżach USA. 

– Praktycznie nie ma wątpliwości, że globalne tempo podnoszenia się poziomu morza w latach 1940-2000 było szybsze niż wszystkie poprzednie 60-letnie okresy w ciągu ostatnich 2000 lat – mówiła Jennifer S. Walker, główna autorka badania, pracowniczka Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Rutgersa w Nowym Brunszwiku.

czaszki homo sapiens 1200.png
Nasi przodkowie rośli z zimna. Naukowcy zbadali wpływ klimatu na rozmiary ciał pierwszych Homo sapiens

Badaczka zauważyła, że wykorzystany przez jej zespół model statystyczny może być zastosowany do analizy jeszcze większej liczby konkretnych miejsc, co przysłuży się lepszemu zrozumieniu procesów wpływających na  zmiany poziomu morza w skali globalnej i regionalnej.

– Fakt, że nowoczesne wskaźniki pojawiły się we wszystkich badanych przez nas miejscach w połowie XX wieku, świadczy o znaczącym wpływie, jaki globalne podnoszenie się poziomu morza wywarło na naszą planetę w ostatnim stuleciu – zauważyła Jennifer S. Walker. – Analiza przestrzennej zmienności momentu pojawienia się zmian stanu wód pomoże lepiej zrozumieć ludziom, jak lokalne procesy stają się przyczyną dalszego podnoszenia się poziomu morza – dodała.

EurekAlert/mc

Czytaj także

Laki. Islandzki wulkan, który zmienił historię Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 05:50
Miliardy ton lawy płynącej ze stu trzydziestu kraterów to był zaledwie początek. Przez osiem miesięcy z ogromnego pęknięcia w ziemi wydobywała się chmura trującego gazu. Skutki kataklizmu odczuł prawie cały świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 05:50
Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalagmit źródłem do badań nad zmianą klimatu w VI wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:45
W VI wieku część północnej Italii stała się obszarem dotkniętym ulewnymi deszczami i powodziami, które mogą wyjaśniać zjawisko tzw. cudów wodnych. To wynik badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład weszło dwóch polskich historyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy potwierdzają: ludzie przyspieszyli wyginięcie mamutów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 05:30
Ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamuta włochatego na obszarze Eurazji – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku "Ecology Letters".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyginięcie neandertalczyków wyglądało inaczej, niż dotychczas sądzono

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 05:44
Według opublikowanych właśnie w czasopiśmie "Science Advances" wyników badań, gatunek homo sapiens nie obszedł się z neandertalczykami w tak brutalny sposób, jak do tej pory w nauce zakładano.   
rozwiń zwiń