X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Egzekucja kata Poznania

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 00:00
Powieszenie Arthura Greisera było ostatnią publiczną egzekucją w Polsce.
Audio

65 lat temu skazano na śmierć i stracono Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty.

Wyrok, który 9 lipca 1946 roku wydał Najwyższy Trybunał Narodowy brzmiał: Arthura Greisera należy uznać winnym wszystkich zbrodni i zarzucanych mu przestępstw, z tym ograniczeniem, że zabójstw, uszkodzeń cielesnych i znęcań się Arthur Greiser osobiście nie dokonywał. Za powyższe przestępstwa skazać Arthura Greisera na karę śmierci, nadto orzec utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz konfiskatę całego jego mienia; od momentu ponoszenia kosztów sądowych i uiszczenia opłaty sądowej zwolnić go. Dowody rzeczowe pozostawić przy aktach sprawy

Greiser został stracony 21 lipca w ostatniej publicznej egzekucji w Polsce. Arthur Greiser od listopada 1939 roku był namiestnikiem okręgu Rzeszy nazwanego później Krajem Warty. Odpowiadał m.in. za masowe deportacje ludności żydowskiej i polskiej. W 1945 roku został zatrzymany, wydany Polsce i osądzony jako zbrodniarz wojenny.

W procesie został oskarżony o działanie na szkodę Państwa Polskiego i jego obywateli. Greiser miał podżegać lub brać bezpośredni udział m.in. w zabójstwach osób cywilnych i jeńców wojennych, w znęcaniu się i prześladowaniach ludności polskiej i żydowskiej, a także w niszczeniu dóbr polskiej kultury.

Proces byłego namiestnika Kraju Warty toczył się od 21 czerwca do 7 lipca w auli poznańskiego uniwersytetu. Greiser był broniony przez adwokatów z urzędu: Jana Kręglewskiego i Stanisława Hejmowskiego - późniejszego znanego obrońcę robotników po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956.

- Hejmowski starał się o odwołanie go z funkcji obrońcy, argumentując, że jego rodzina zginęła w obozach i mógłby być uprzedzony. Adwokaci rzetelnie wypełniali swoje obowiązki, Greiser miał sumiennie i uczciwie przeprowadzony proces, mimo że nastroje wśród publiczności były zrozumiałe po pięciu latach wojny - mówi prokurator z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu Artur Orłowski.

Jeden z wątków obrony skupiał się wokół faktu, że Greiser powinien być traktowany jako głowa obcego państwa. - Jak argumentowali obrońcy, był on czwartym prezydentem Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Ta linia obrony została obalona, ponieważ uznano, że Greiser w momencie popełniania większości zarzucanych mu zbrodni już funkcji prezydenta nie pełnił. Oskarżenie zostało poparte wieloma dowodami, zeznaniami świadków. Ostatecznie Greiser został skazany na śmierć - przypomniał Orłowski.

Egzekucja miała miejsce 21 lipca 1946 r. na stokach Fortu Winiary. Powieszenie Arthura Greisera było ostatnią publiczną egzekucją w Polsce.

- Straceniu przyszły się przyglądać rzesze ludzi z całego Poznania. Wykonanie wyroku odbywało się w dość eksponowanym miejscu, więc sam moment egzekucji mogło zobaczyć bardzo dużo osób - zaznacza Orłowski.

Arhtur Greiser urodził się w 1897 w Środzie Wielkopolskiej. W 1928 roku został przyjęty do NSDAP. W 1933 roku wybrano go na wiceprezydenta, a rok później na prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Jak stwierdził prokurator Orłowski, Arthur Greiser bardzo rygorystycznie wypełniał polecenia z Berlina i sam przejawiał daleko idące zaangażowanie w prowadzeniu niemieckiej polityki eksterminacyjnej i realizacji wysiedleń ludności żydowskiej i polskiej.

- Greiser zaplanował, że teren Kraju Warty będzie jednolity etnicznie, doprowadził do skutecznych czystek etnicznych na tym terenie - powiedział Orłowski. Tzw. Kraj Warty powstał w związku z dekretem Adolfa Hitlera z 8 października 1939 roku o wcieleniu do III Rzeszy części ziem polskich. Początkowo jednostka administracyjna nosiła nazwę "Reichsgau Posen", w 1940 roku nazwa została zmieniona na "Reichsgau Wartheland" - Okręg Rzeszy Kraj Warty. Terytorium Kraju Warty obejmowało ponad 43 tys. km kw. Zamieszkiwało go prawie 5 mln osób, w przeważającej większości Polaków. Stolicą Kraju Warty był Poznań.

WIĘCEJ NA TEMAT ZBRODNI WOJENNYCH W SERWISIE II WOJNA ŚWIATOWA

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojenny Poznań

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 10:40
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy z Hitlerem pokonali Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:00
- Dziś trudno sobie wyobrazić, aby Polska współpracowała z III Rzeszą. Mnie, jako historyka zawsze to interesowało - mówi Piotr Bojarski.
rozwiń zwiń