X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pamięci kobiet walczących w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 06:00
W najbliższą niedzielę o godzinie 14.00 spod warszawskiego kościoła św Jacka wyruszy Defilada Powstańcza.
Audio

Porozumienie Powstańczych Grup Rekonstrukcji Historycznych zaprasza na Defiladę Powstańczą, która wyruszy spod kościoła św. Jacka w najbliższą niedzielę (7 sierpnia) o godzinie 14.00. Defilada zakończy się uroczystą polową Mszą Świętą.
 
- Sierpniowe dni wprowadzają nas w specyficzny klimat refleksji i zadumy. Żyjemy w miesicie, które było wierne Polsce. Czy wszyscy o tym wiedza, czy chodząc po warszawskich ulicach zdaja sobie sprawę jak była danina poświecenia i krwi w imię honoru, wolności i dumy? – mówi Małgorzata Czuczman,  ze Stowarzyszenia Historycznego Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK.

Projekt  barykady jest przedsięwzięciem grup rekonstrukcji historycznych odtwarzających oddziały powstańcze. Jest próbą zainteresowania ludzi historią tamtych czasów, często straszną, a zarazem piękną. Dla współczesnego społeczeństwa, które odbiera krótkie komunikaty i obrazy, taka forma  edukacji wydaje się najbardziej trafna.

- Opowiadamy o tych, którzy nie wahali się, nie kalkulowali, tylko stanęli do walki w imię najwyższych ideałów. Kiedyś marzyliśmy o wspólnej defiladzie z Powstańcami żeby było tak, jak w piosence: „Alejami z paradą pójdzie wiara gromada...”, ale już tego nie zrealizujemy. Nie mieli swojej defilady po wojnie, to my choć symbolicznie, pójdziemy za nich siódmego sierpnia – mówią organizatorzy - Zwieńczeniem  naszych podziękowań za sierpień 1944r.   będzie Msza Święta w intencji Kobiet z DiSKu (DiSK - Dywersja i Sabotaż Kobiet) i wszystkich kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim.

Nieżyjący już Stanisław Sieradzki „Świst” mawiał: „Bez nich nie dalibyśmy rady”. Tak więc będzie to hołd dziewczynom, kobietom, które się nie bały i oddały Ojczyźnie to, co najcenniejsze – życie.

Barykada przy kościele św. Jacka powstanie za sprawą Porozumienia Powstańczych Grup Rekonstrukcji Historycznych, które  tworzy: GRH „Miotła”, GRH „Parasol”, GRH „ChrobryI”, GRH „Czata49”, SH „DiSK”, GRH NSZ.

Powstańcza barykada: plac przy kościele Św. Jacka (ul. Freta 10,)
sobota (06.08): 9.00 - 22.00, niedziela (07.08): godz 9.00 -19.00
 
Defilada Powstańcza (niedziela, 07.08)                                                         Początek: Kościół Św. Jacka (ul. Freta 10, Warszawa), godz. 14.00.

Msza Święta polowa w intencji kobiet z Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK oraz kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim. Podwórko kamienicy przy ul. Miodowej 12

Na uroczystą Mszę Św. polową zapraszają: Stowarzyszenie Historyczne Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK, Michał Kondrat – radny Dzielnicy Żoliborz
Patronat: Światowy Związek Żołnierzy AK

 

Zapraszamy na stronę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość wybuchała jak granaty

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 21:35
- Miłość wiązała się często z przeczuciem śmierci. Kiedyś jeden z kolegów oświadczył mi się i natychmiast chciał brać ślub. Odmówiłam, a on następnego dnia zginął - opowiada jedna z uczestniczek Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa 1944 w komórce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 15:00
Dzięki nowoczesnym technologiom historię Powstania Warszawskiego poznać można w zupełnie nowy sposób – przez telefon i rozszerzoną rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka rzeź mieszkańcow Woli

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 00:00
Z rozkazu Hitlera: Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piąty dzień walk. "Czarna sobota" na Woli

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 08:47
Piątego dnia powstania na specjalny rozkaz Hitlera oddziały niemieckie miały stłumić powstanie, zniszczyć miasto, a ludność wymordować.
rozwiń zwiń