Historia

Maxime Weygand: Bolszewicy zostali zatrzymani, bo...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 06:00
W zapomnianym wywiadzie francuski doradca wojskowy, który w 1920 roku przebywał w Polsce ujawnia kulisy Bitwy Warszawskiej i swoich relacji z Józefem Piłsudskim
Audio
  • Wywiad Mariana Piotrowskiego (poprzedzony obszernym wstępem) z gen. Maxime Weygandem na temat roli generała podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz ówczesnych dowódców polskich z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele (bieżące tłumaczenie wypowiedzi na j. polski).

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z gen. Maxime Weygandem - francuskim doradcą wojskowym w Polsce w1920 roku. Wywiad przeprowadzony przez Mariana Piotrowskiego (poprzedzony obszernym wstępem) dotyczy między innymi roli generała podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku i oceny polskich dowódców. Padają pytania o relacje Weyganda z marszałkiem Piłsudskim i gen. Rozwadowskim, a także o plan Bitwy Warszawskiej. Ostatecznie francuski generał odsłania kulisy kluczowej decjzji dotyczącej zatrzymania Bolszewików...  Z ust francuskiego generała padają zaskakujące słowa.

 
Maxime Weygand urodził się 1867 w Brukseli. W 1887 roku ukończył szkołę oficerską. Brał udział w I wonie światowej, a od marca 1918 roku był szefem Sztabu Generalnego. W latach 1920 – 1922 przebywał w Polsce, gdzie kierował Misją Wojskową, która zajmowała się sprawami szkolenia i zaopatrzenia wojska. Po wyjeździe z Polski trafił na Bliski Wschód, gdzie dowodził wojskami francuskimi. W 1930 roku został szefem francuskiego Sztabu Generalnego. W 1935 roku przeszedł w stan spoczynku, ale w sierpniu 1939 roku wrócił do armii. W maju 1940 roku został Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych Francji i sił alianckich we Francji. Po klęsce poparł Philippe Petaina i wszedł w skład rządu Vichy jako minister obrony. Jesienią 1940 roku został wysłsany do Afryki Północnej jako przedstawiciel rządu. Ponieważ nie zgadzal się z kolaboracyjną polityką Vichy, został aresztowany przez Niemców i do końca wojny przebywał w obozie jenieckim. Po wojnie był sądzony za zdradę, ale ostatecznie został oczyszczony z zarzutów i w 1948 roku zrehabilitowany. Zmarł 28 stycznia 1965 roku. Pozostawił po sobie między innymi „Pamiętniki”, które spisywał przez 7 lat.

(pd)

WIĘCEJ NA TEMAT WOJNY 1920 ROKU W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI. WSPOMNIENIA OFICERÓW I ZWYKŁYCH ŻOŁNIERZY ORAZ OCENY HISTORYKÓW I POLITYKÓW

/
Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cud Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 14:00
Napoleon mawiał, że intuicja i szczęście są równie ważne jak inne umiejętności. Na ich brak nie mógł narzekać Józef Piłsudski, który w Bitwie Warszawskiej rozgromił wojska Michaiła Tuchaczewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygrana wojna i przegrany pokój

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 06:00
Dla jednych był porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Traktat Ryski kończył wojnę z bolszewikami, ale nie likwidował zagrożenia ze Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lenin zmienia plany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 06:00
Ukazał się album poświęcony Bitwie Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwy, które zmieniały losy świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 07:00
Dlaczego Bitwa Warszawska jest uznawana za osiemnastą decydująca bitwę w dziejach ludzkości? Jakie inne ważne starcia zbrojne ją poprzedzają?
rozwiń zwiń