X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polskie skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 07:00
28 sierpnia 1932 roku na lotnisku w Berlinie na cześć Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", załopotała biało-czerwona flaga.
Audio

Polacy wystartowali w zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6, którego jednym z konstruktorów był inżynier Wigura. Nie był to ich pierwszy wspólny start. Żwirko już od kilku lat latał na maszynach RWD, a Wigura, członek zespołu konstrukcyjnego Rogalski, Wigura, Drzewiecki - RWD, prywatnie przyjaźnił się z pilotem i wielokrotnie brał z nim udział w zawodach lotniczych jako mechanik. 28 sierpnia 1932 roku na lotnisku w Berlinie na cześć zwycięzców zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", załopotała biało-czerwona flaga. Zawody były najważniejszymi tego typu na świecie. Chodziło nie tylko o wynik sportowy, ale i o prestiż przemysłu lotniczego oraz kraju. Głównymi kandydatami do zwycięstwa byli Niemcy - gospodarze zawodów, jednak polski duet nie dał im szans. Zwycięstwo dawało prawo Polsce do organizacji kolejnego Challenge w 1934 roku.

Niedługo po zwycięskich zawodach, 11 września 1932 roku, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura ponieśli śmierć w katastrofie ich samolotu RWD-6. Badania przyczyn katastrofy wykazały, że samolot był obarczony wadą konstrukcyjną, która wynikała z obciążeń dynamicznych, nieznanych ówczesnym konstruktorom na całym świecie. Tragiczna śmierć lotników przyczyniła się do zmiany w podejściu do projektowania samolotów. 

Od 1993 roku 28 sierpnia jest Świętem Lotnictwa Polskiego - w rocznicę zwycięstwa w Challenge w 1932. Było już obchodzone przed 1939 rokiem. W okresie PRL-u (1945-1989) święto, nazywane wówczas Dniem Lotnika, upamiętniało pierwsze walki myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 i było obchodzone 23 sierpnia (przez pewien czas 1 września).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sportowcy w katastrofach lotniczych

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2010 07:51
Do tragicznej listy ludzi sportu - ofiar katastrof lotniczych, los dopisał prezesa Polskigo Komitetu Olimpijskiego - Piotra Nurowskiego.
rozwiń zwiń