X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Michniów 1943. Zbrodnia bez przedawnienia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 16:00
"Michniów 1943. Zbrodnia bez przedawnienia" - to tytuł wystawy otwartej w Dworku Laszczyków w Kielcach.
Audio

Michniów to symbol 817 spacyfikowanych wsi polskich, nazywany Golgotą wsi polskiej. Tę świętokrzyską miejscowość 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy zrównali z ziemią za współpracę ze zgrupowaniem AK pod dowództwem por. Jana Piwnika "Ponurego" na pobliskim Wykusie. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefanek Dąbrowa - w dziewiątym dniu swego życia został wrzucony do płonącego domu. Podczas pacyfikacji zabito co najmniej 204 osoby: 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci.

/

Grób zbiorowy ofiar pacyfikacji wsi Michniów - wzniesiony przez mieszkańców Michniowa w 1945 r. fot. Paweł Cieśla

Na kieleckiej wystawie zaprezentowano m.in. pamiątki z tamtego okresu: resztki zgliszcz spalonych domów, przedmioty w nich znalezione, zdjęcia oraz dokumenty Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich zgromadzone w sprawie Michniowa. Także relacje ocalałych świadków tragedii oraz partyzanckie uzbrojenie i wyposażenie.

Równolegle uruchomiony został portal martyrologiawsipolskich.pl. Składa się z siedmiu działów, które odpowiadają częściom powstającego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Prezentowana w nich tematyka, to: Kielecczyzna i Michniów w okresie II wojny światowej, pacyfikacja i eksterminacja wsi polskich, eksploatacja ekonomiczna i wysiedlenia, kresy wschodnie, ziemie wcielone do III Rzeszy oraz wsie na wschodzie Polski pod dwiema okupacjami, polskie państwo podziemne, sprawcy zbrodni, Polacy ratujący Żydów. Portal, to wspólny projekt IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej.

Obecnie na michniowskie mauzoleum składają się: zbiorowy grób ofiar pacyfikacji, monumentalna Pieta przy mogile pomordowanych, Muzeum-Dom Pamięci Narodowej oraz wzgórze z krzyżami upamiętniającymi wsie spacyfikowane przez okupanta.

/

Mauzoleum Męczeńskich Wsi Polskich w Michniowie fot. Paweł Cieśla

W latach 80. powstał komitet organizacyjny budowy Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie. Od roku realizowany jest pierwszy etap modernizacji i rozbudowy mauzoleum. 1,5 mln zł na ten cel pochodzi z ministerstwa kultury, drugie tyle od samorządu województwa. Koszt całej inwestycji jest szacowany na ponad 20 mln zł; zarządzające mauzoleum Muzeum Wsi Kieleckiej stara się o unijne dofinansowania tego przedsięwzięcia. Projekt mauzoleum zakłada utworzenie placówki o nowoczesnej formie, odzwierciedlającej historię pacyfikacji Michniowa i męczeństwo polskich wsi. Powstał w studiu Mirosława Nizio, które zaprojektowało m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z dziejów Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 13:00
Wspomnienia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń