X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ostatnia bitwa Września

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 10:00
Generał Kleeberg: Wojna jest przegrana, ale honor żołnierza nie jest przegrany. Mam żołnierzy pod swoją komendą i nie opuszczę ich...
Audio

6 października 1939 roku złożyli broń żołnierze walczący pod Kockiem. Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej. Walki toczone przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" generała Franciszka Kleeberga z 13. i 29. Dywizją Zmotoryzowaną Wehrmachtu, trwały do 5 października.

Więcej na temat II wojny światowaj w serwisie RADIA WOLNOŚCI ORAZ II WOJNA ŚWIATOWA

W archiwach Radia Wolna Europa zachowały się wspomnienia uczestników bitwy pod Kockiem, nagrane w 1969 roku. Podpułkownik Edward Boniecki, który walczył w Dywizji Kawalerii "Zaza", podkreślał nadzwyczajne poświęcenie żołnierzy biorących udział w bitwie, a zwłaszcza szwadronu łączności. Jeden z telefonistów utrzymywał łączność siedząc we wsi przez którą przechodzili Niemcy - podkreślał Boniecki.

Dowódca szwadronu ułanów, major Jerzy Mielżyński wspominał ostatnią potyczkę 5 października, w lesie pod Wolą Gułowską, gdy Polacy trzykrotnie odparli niemieckie ataki. Jednak wobec braku amunicji i szans na kontynuowanie walki, generał Kleeberg zdecydował się 6 października na złożenie broni. Major Mielżyński opowiadał, że po kapitulacji, już w Dęblinie, gdy jako jeńcy czekali na transport, jeden z dowódców wojsk niemieckich, w szczególny sposób wyraził uznanie dla walczących Polaków.

Eugeniusz Pfeipfer, wachmistrz z 1. pułku ułanów krechowieckich, nie krył wzruszenia, gdy wspominał moment zdawania broni, już po kapitulacji. Biliśmy się przez cztery dni bez przerwy. Koń i ułan byli zmęczeni. Plutonowy z działka przeciwpancernego płakał, gdy kład ostatni nabój do lufy. Kiedy szliśmy do niewoli Niemcy nam salutowali - wspominał.

/

 

 

 

Na kilka godzin przed kapitulacją gen. Kleeberg mówił do jednego z oficerów: Nic sobie nie mamy do zarzucenia. Zachowaliśmy honor żołnierski do końca. Kiedyś, gdy Ojczyzna zażąda od nas rachunku, będziemy mogli odpowiedzieć na każde pytanie...

6 października około godziny 2. w nocy polscy parlamentariusze przekazali uzgodniony tekst aktu kapitulacji. O godzinie 10. we wsi Czarna rozpoczęło się składanie broni. Przed złożeniem broni żołnierzom odczytano pożegnalny rozkaz generała Franciszka Kleeberga. W tej ostatniej bitwie kampanii wrześniowej Polacy stracili 250. żołnierzy.

 

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarny poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 06:35
25 września 1939 roku Warszawa przeżyła niespotykany w historii świata nalot bombowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem dni na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:00
7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bohaterskiej walki skapitulowała załoga Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa kapituluje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:40
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Tokarzewski-Karaszewicz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 12:49
Ur. 1893, zm. 1964. Generał Wojska Polskiego, wolnomularz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Słowacja napadła na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 06:00
Część historyków utrzymuje, że Słowacja nie była w 1939 roku agresorem, ale pragnęła jedynie odzyskać utracone na rzecz Polski rejony Spisza i Orawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy próbują zdobyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 06:00
8 września 1939 roku, do broniącej się stolicy dotarły oddziały 4. Dywizji Pancernej Werhmachtu. Niemcy próbowali zdobyć stolicę z marszu.
rozwiń zwiń