Historia

Szczecin gotowy na stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 18:00
Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca wyważanie bram stoczni szczecińskiej, wystawa fotografii i konferencja popularno-naukowa - to niektóre z punktów szczecińskich obchodów 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
Audio

O programie obchodów poinformował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Geblewicz mówiąc o stanie wojennym stwierdził, że "dla kolejnych pokoleń rocznica 13 grudnia 1981 r. jest coraz mniej znana i wręcz osobliwa, dlatego tak ważne jest, aby budując regionalną tożsamość pielęgnować pamięć o tego typu wydarzeniach. W szczególności zaś młodym pokoleniom trzeba mówić o tym, co się wtedy stało".
10 grudnia br. przed bramę stoczni szczecińskiej zajadą transportery opancerzone i samochody wojskowe z żołnierzami, którzy wyważą stoczniową bramę. Komitet strajkowy zostanie pojmany i wyprowadzony. To scenariusz przygotowywanej przez grupy rekonstrukcji historycznych inscenizacji.

ZAPRASZAMY DO SERWISU RADIA WOLNOŚCI, GDZIE MOGĄ PAŃSTWO POSŁUCHAĆ NAGRAŃ ARCHIWALNYCH DOTYCZĄCYCH STANU WOJENNEGO

Poza tym dla uczniów z woj. zachodniopomorskiego zorganizowane zostaną lekcje historii o stanie wojennym. Przed szczecińskim magistratem będzie można zobaczyć wystawę fotografii przygotowaną przez IPN w Warszawie. Na wystawie znajdą się zdjęcia dokumentujące stan wojenny m.in. w Szczecinie.

Dyrektor IPN w Szczecinie dr Marcin Stefaniak mówił, że instytut szykuje publikację dziennika z internowania Tadeusza Dziechciowskiego, jednego z twórców solidarnościowego tygodnika "Jedność". Są to wspomnienia z ośrodków internowania, w których zamknięci byli działacze szczecińskiej Solidarności w latach 80.

Podczas konferencji popularno-naukowej odbędzie się dyskusja o strajku w stoczni szczecińskiej w grudniu 1981 r. "Był to bardzo ważny strajk o znaczeniu ogólnopolskim. Później został zapomniany również przez mieszkańców regionu. Będziemy się starali przypomnieć o nim" - dodał Stefaniak.

Kilkunastu działaczom niepodległościowym z regionu szczecińskiego wręczone zostaną Krzyże Wolności i Solidarności. Przyznawane są działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL. Odznaczenie zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r.
Organizatorami obchodów są: Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Miasto Szczecin i zarząd regionalny NSZZ "Solidarność".

/

Czytaj także

Jaruzelski kazał antydatować dekrety o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 14:47
To gen. Wojciech Jaruzelski polecił, by dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym wydrukować z datą 14 grudnia 1981 r., choć faktycznie opublikowano je 17 grudnia - zeznał świadek w procesie autorów stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: dekrety o stanie wojennym niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 12:00
Dekrety Rady Państwa PRL wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaruzelski wyłączony z procesu ws. Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 17:30
Proces Wojciecha Jaruzelskiego ws. Grudnia '70 został wyłączony do odrębnego postępowania - postanowił Sąd Okręgowy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces autorów stanu wojennego. W grudniu wyrok?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 14:10
1 grudnia dojdzie zapewne do mów końcowych w procesie oskarżonych ws. wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. - b. szefa PZPR Stanisława Kani, b. szefa MSW Czesława Kiszczaka i b. członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary.
rozwiń zwiń