X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

15 grudnia: czołgi przeciwko górnikom

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 07:00
Podczas pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy ZOMO i wojsko po raz pierwszy w stanie wojennym strzelało do górników.
Audio

15 grudnia 1981 roku komunistyczne władze dokonały pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy, dzisiejszej Zofiówki w Jastrzębiu-Zdroju. Górnicy protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Łącznie w strajku brało udział dwa i pół tysiąca osób. Podczas pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy oddziały wojska i ZOMO, po raz pierwszy po ogłoszeniu stanu wojennego, użyły broni. Rany postrzałowe odniosło czterech górników.

Andrzej Andrzejczak - członek Solidarności i KPN, a wówczas uczestnik strajku - wspominał, że górnicy chwycili się za ręce i próbowali stworzyć barykadę z wozów węglowych, ale szybko wjechały czołgi i przełamały prowizoryczny mur. - Kiedy stojący obok mnie kolega dostał postrzał w udo i upadł, ogarnął mnie strach - dodawał Andrzejczak. Mroźny dzień 15 grudnia 1981 roku wyraźnie zapamiętał inny ze strajkujących górników, Henryk Tamy, który podkreśla, że górnicy nie mieli szans. Walki trwały trzy godziny, ale to było jak "rzuczanie się z motyką na słońce".

WIĘCEJ NA TEMAT STANU WOJENNEGO W SPECJALNYM SERWISIE. ZAPRASZAMY

Dzień później, w katowickiej kopalni Wujek zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. W obu pacyfikacjach uczestniczył ten sam pluton specjalny ZOMO, zaopatrzony w ostrą amunicję. Historyk z IPN Grzegorz Majchrzak mówił kilka lat temu, że komunistyczna władza była zdeterminowana w działaniu. Jeśli użyto broni raz, to można się było domyślać, że zrobią to ponownie - mówił historyk.

Procesy przeciwko sprawcom masakry w kopalniach Manifest Lipcowy i Wujek rozpoczęły się dopiero w latach 90.; pierwszy - przed katowickim sądem w 1993 roku. W 2008 roku w ostatnim procesie zapadł prawomocny wyrok skazujący 14 byłych zomowców z plutonu specjalnego, którzy pacyfikowali kopalnie Wujek i Manifest Lipcowy. Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zbrodni komunistycznej. Otrzymali oni kary od 3,5 do 6 lat więzienia. W 2009 roku Sąd Najwyższy ostatecznie utrzymał wyrok.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

13 grudnia wystartował nasz nowy serwis specjalny!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 07:00
Tysiące minut nagrań z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy i BBC, w tym pamiętne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego i materiały dotyczące dramatycznych wydarzeń w kopalni "Wujek" - tylko na stanwojenny.polskieradio.pl
rozwiń zwiń