X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Co pan na to, panie Bareja?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 14:00
Mistrz absurdu będzie miał w Katowicach skwer swojego imienia.
Audio

Katowiccy radni podjęli decyzję o uhonorowaniu wybitnego polskiego reżysera Stanisława Barei, nadając jego imię jednemu z miejskich skwerów. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie podczas sesji rady miasta.

Jak mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu - pomysł nadania jednemu z placów miejskich imienia Stanisława Barei, zrodził się już w lipcu 2007 roku. Skwer znajduje się w okolicach pobliskiego kina.

Do jego najbardziej znanych seriali telewizyjnych należą: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Stanisław Bareja zmarł w 1987 roku. Jako jeden z nielicznych powojennych twórców uprawiał gatunek komediowy i odniósł w tej dziedzinie niekwestionowany sukces. Mimo ingerencji cenzury przedstawiał w filmach paradoksy życia w PRL i kpił z realnego socjalizmu.

W latach 60. zajmował się twórczością rozrywkową, jego filmy miały wówczas mało akcentów satyrycznych. Wspominając w Polskim Radiu tamte czasy, Stanisław Bareja opowiadał z humorem o swoim sposobie na uszczęśliwianie ludzi.
W latach 70. i 80. Stanisław Bareja kręcił filmy charakteryzujące się absurdalnym poczuciem humoru, które były satyrą na realia życia codziennego w PRL. Takie obrazy jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", czy serial "Alternatywy 4", przez wielu uważane są obecnie za filmy kultowe. Stanisław Bareja mówił, że wbrew pozorom te filmy są ponure i odsłaniają smutną rzeczywistość.

Filmem, który do dziś cieszy się ogromną popularnością, jest komedia "Miś". Do najbardziej humorystycznych scen filmu należy fragment, w którym trener klubu sportowego "Tęcza", grany przez Jerzego Turka, nagrywa "wiernopoddańcze" życzenia dla prezesa, śpiewając do tajemniczej szafy.

Kultowym serialem Stanisława Barei są "Alternatywy 4", z charakterystyczną postacią gospodarza domu Stanisława Anioła, granego przez Romana Wilhelmiego. Terroryzujący wszystkich mieszkańców bloku Anioł przedstawia się w filmie jako "nowy człowiek na nowe czasy".

W 2008 roku, na gali Złotych Kaczek przyznawanych przez miesięcznik "Film", Stanisław Bareja został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia.

Zobacz więcej na temat: Katowice POLSKA lata 60
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krysia z "Misia"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 19:10
"Miś" to najpopularniejsza polska komedia z niezapomnianą rolą narzeczonej prezesa Ochódzkiego, której uroda i niepowtarzalna dykcja pozostaną w historii polskiego kina. Żeby tak niezwykle mówić po polsku, trzeba było przeżyć tak dziwne koleje losu jak ona - Krystyna Podleska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat mineło - dziś rocznica premiery kultowego "Misia" Stanisława Barei

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 07:10
4 maja 1981 roku, odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, najpopularniejszej, obok "Rejsu" Marka Piwowskiego, polskiej komedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzydziestoletni "Miś" Barei

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 07:10
4 maja 1981 roku, odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, ciekawe czy przewidywali taki sukces?
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat temu dostali adres: Alternatywy 4

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:46
Dzisiaj mija ćwierć wieku od wyemitowania pierwszego odcinka serialu "Alternatywy 4"- jego tytuł brzmiał "Przydział".
rozwiń zwiń