Historia

PRL na złom

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 06:00
29 grudnia 1989 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie Konstytucji PRL, przywracając historyczną nazwę państwa - Rzeczpospolita Polska oraz dawne godło - orła w koronie.
Orzeł odarty z korony był herbem PRL
Orzeł odarty z korony był herbem PRLFoto: Fot. wikipedia

Za nowelizacją głosowało 374 posłów, 11 wstrzymało się odgłosu, a tylko jeden był przeciwny - poseł z PZPR.

Art. 1 znowelizowanej konstytucji głosił: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Z konstytucji usunięto m.in. ideologiczny wstęp, zdania o socjalizmie i gospodarce planowej oraz regulacje dotyczące przewodniej roli PZPR. Suwerenem stawał się Naród, rozumiany jako wspólnota równoprawnych obywateli, który "sprawuje władzę przez swych przedstawicieli wybieranych do Sejmu, Senatu i do rad narodowych; sprawowanie władzy następuje także poprzez wyrażanie woli w drodze referendum".

Odnosząc się do partii politycznych, konstytucja stwierdzała, że zrzeszają one "na zasadach dobrowolności i równości obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa".

W kolejnych artykułach zagwarantowano m.in. udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy oraz swobodę działalności gospodarczej bez względu na formę własności.

Oceniając wagę przeprowadzonych wówczas zmian dr Antoni Dudek pisał: "Grudniowa nowelizacja konstytucji miała w gruncie rzeczy znaczenie symboliczne i potwierdzała podstawowe zasady porządku politycznego, jaki zrodził się trzy miesiące wcześniej. Wszelako przejścia od PRL do III Rzeczypospolitej nie można było dokonać przy pomocy jednego sejmowego głosowania, abstrahując już od zgłaszanych wówczas wątpliwości, czy Sejm wybrany w częściowo tylko demokratycznych wyborach dysponował legitymacją do podjęcia tego rodzaju decyzji. Stworzenie demokratycznego, w pełni suwerennego państwa, wymagało ogromnego wysiłku skierowanego na zasadniczą przebudowę całego aparatu administracyjnego". (A. Dudek "Historia polityczna Polski 1989-2005")

Zmiany w konstytucji dokonane 29 grudnia poprzedziła nowelizacja z 7 kwietnia 1989 r., wprowadzająca, zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta oraz o ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu.

Warto zaznaczyć, że w obu izbach parlamentu od 7 grudnia 1989 r. działały dwie odrębne komisje konstytucyjne, pracujące nad nową ustawą zasadniczą. Kierowali nimi Bronisław Geremek i Alicja Grześkowiak. W 1991 r. przygotowały one dwa projekty nowej konstytucji, które przekazano kolejnemu parlamentowi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zabić Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 08:00
Piećdziesiąt lat tem doszło do nieudanej próby zabicia I sekretarza PZPR. Zamachowiec został złapany i skazany na karę śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co pan na to, panie Bareja?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 14:00
Mistrz absurdu będzie miał w Katowicach skwer swojego imienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Bareja ma swój skwer w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 16:10
Katowiccy radni podjęli decyzję o uhonorowaniu wybitnego polskiego reżysera Stanisława Barei, nadając jego imię jednemu z miejskich skwerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reagan straszy Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 06:00
23 grudnia 1981 roku - w odpowiedzi na ogłoszenie stanu wojennego - Amerykanie wprowadzili sankcje gospodarcze wobec PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy kalendarz historyczny IPN

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 06:00
W kalendarzu na rok 2012 poszczególne karty składają się na historię reglamentacji podstawowych dóbr codziennego użytku.
rozwiń zwiń