Historia

Norman Davies laureatem Nagrody im. Gieysztora

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 07:00
Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Audio

Brytyjski historyk Norman Davies został tegorocznym laureatem Nagrody im. prof. Gieysztora, prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wręczenie nagrody odbędzie sie 9 lutego na warszawskim Zamku Królewskim.

Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od roku 2000. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Tegorocznym laureatem nagrody im. prof. Gieysztora został brytyjski historyk Norman Davies. Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oxfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce w tzw. drugim obiegu dopiero po kilkunastu latach (Znak 1997).

Przez lata związany z School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, Davies wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego. Obecnie jako profesor emeritius Uniwersytetu w Oxfordzie poświęca swój czas na pisanie książek. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie'44" (o Powstaniu Warszawskim).

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje Kultury - państwowe, samorządowe bądź pozarządowe. Laureatów wybiera Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzynasty przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norman Davies w Klubie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2008 21:00
W dzisiejszej audycji wyjątkowy gość i jakże ważna tematyka - Z prof. Normanem Davisem o jego najnowszej książce "Europa walczy 1930-1945. Nie takie proste zwycięstwo" porozmawia Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywrócić Europie pamięć o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2007 07:45
Myślę, że udało mi się wyjaśnić tę krzywą politykę mocarstw zachodnich, czyli sojuszników polskich, którzy z różnych względów nie pomagali Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie państwa giną

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:00
- Każdy organizm polityczny umiera, a na jego miejscu rodzi się coś nowego. Wszystko jest w ruchu i wcześniej czy później państwa rozpadają się w strzępy – twierdzi historyk Norman Davies.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo historyczne Normana Davisa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 14:39
Książka wybitnego historyka porusza temat państw, które zniknęły nie tylko z map, ale i z pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginione królestwa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 16:00
Norman Davies: zaginione królestwa uczą o przemijaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiertelne państwa i narody

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:40
Rozmowa z Normanem Daviesem na temat jego nowej książki o "zaginionych królestwach".
rozwiń zwiń