Historia

Toruń w czasach Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 06:00
Dokumenty, portrety i przedmioty użytkowe znajdują się na wystawie "Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika" otwartej w Toruniu.
Mikołaj Kopernik według Jana Matejki
Mikołaj Kopernik według Jana MatejkiFoto: Wikipedia domena publiczna

Ekspozycję przygotowano w Domu Kopernika. "Szczególną uwagę zwraca dokument sygnowany przez starszego brata wielkiego astronoma, kanonika Andrzeja Kopernika, który jest opatrzony pieczęcią, będącą odciskiem sygnetu z herbem rodzinnym. Cenny jest też dokument podpisany przez wuja Mikołaja Kopernika, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode" - powiedział PAP kustosz wystawy Michał Kłosiński.

Zaprezentowane zostaną też dokumenty podpisane przez torunian noszących nazwisko Russe i Hitferd, a spisane po niemiecku, który był wówczas językiem powszechnie używanym przez mieszkańców Torunia.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. portrety Mikołaja Kopernika. Zwiedzający zobaczą również przedmioty i sprzęty, które służyły dawnym torunianom, m.in. naczynia ceramiczne, piec i monety. Patrycjat wyróżniał się wśród ludności Torunia XV i XVI w. Była to warstwa społeczna, która miała największy wpływ na władzę w mieście, dominowała w radzie miejskiej, żyła głównie z handlu, zwłaszcza zbożem spławianym do Gdańska, oraz importu towarów spożywczych m.in. ryb i soli.

Pomiędzy rodami związywały się silne więzy przez małżeństwa, co sprzyjało piastowaniu stanowisk w radzie i ławie miejskiej. W pierwszej połowie XV w. elita władzy w mieście liczyła 38 spokrewnionych rodzin związanych z radą oraz 59 rodzin związanych z ławą. Mniej więcej w połowie XV w. nastąpił proces wymiany wpływowych rodzin we władzach miasta. Część rodów wygasła lub straciła na znaczeniu, a jednocześnie do miasta napłynęło kilkanaście niemieckich rodzin kupieckich.

Wystawę przygotowano z okazji przypadającej w niedzielę 539. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Czytaj także

Trumna Kopernika zostanie przewieziona do Fromborka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:30
W Olsztynie rozpoczynają się uroczystości związane z powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olsztyn Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 02:00
Które miasto, Toruń czy Olsztyn, bardziej kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć rozmówcy Justyny Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowy heretyk - Mikołaj Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 15:00
Dlaczego dzieło Mikołaja Kopernika było niebezpieczne dla nauki Kościoła, a jego rozpowszechnianie musiało zostać zakazane?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całe życie Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 18:08
Mikołaj Kopernik właściwie był samotnym człowiekiem. Tonął w książkach i nie znajdował czasu na życie prywatne. Był też pierwszym naukowcem, któr skupił się nie tylko na tym, by "wstrzymać słońce a poruszyć Ziemię", ale swoje teorie przelał na papier i matematycznie udowodnił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska walczy z Niemcami o Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 07:05
Przez zaniedbania naszych urzędników unijny program globalnego monitoringu może otrzymać imię uczonego pisane po niemiecku: Kopernikus, a nie w łacińskim brzmieniu: Copernicus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopernik jednak Polakiem - przyznaje "Daily Mail"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 06:50
Znana z przedstawiania niechlubnego wizerunku Polaków brytyjska bulwarówka "Daily Mail" zmieniła w swoim artykule pochodzenie M. Kopernika. Wcześniej miał być... Prusakiem.
rozwiń zwiń