Historia

Pamiątki po ofiarach Zagłady na wystawie w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 06:00
Na wystawie zobaczyć można kilkaset obiektów. Są to drobne przedmioty codziennego użytku, między innymi guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuteria, grzebyki i lusterka.

Dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których Niemcy deportowali do obozu Auschwitz, zobaczyć można na wystawie czasowej "Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół swój dom" w Muzeum Auschwitz. Wszystkie prezentowane od wtorku przedmioty znalezione zostały podczas prac konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

"Na terenie Miejsca Pamięci z zasady nie prowadzimy systematycznych badań archeologicznych. I to z kilku fundamentalnych względów. Natomiast przy okazji wszelkich prac konserwatorskich ingerujących w ziemię stosowany jest profesjonalny nadzór archeologiczny. Takie jest pochodzenie prezentowanych obiektów" - wyjaśnił dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński.

Na wystawie zobaczyć można kilkaset obiektów. Są to drobne przedmioty codziennego użytku lub ich fragmenty, między innymi guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuterię, grzebyki, lusterka, klucze, korki od butelek a także temperówka, figury - szachowa lub ceramiczna.

Teresa Zbrzeska, szefowa działu wystawienniczego Muzeum oraz autorka wystawy podkreśliła, że kiedy po tylu latach, w miejscu, które stało się symbolem zagłady Żydów, patrzymy na okruchy przedmiotów należących do skazanych, nie tylko bardzo wyraziście widzimy, że zamordowano zwyczajnych, niewinnych ludzi w oparciu o systemowe rozwiązania i administracyjne decyzje urzędników III Rzeszy. "Uświadamiamy sobie, być może nie po raz pierwszy, że cały czas jesteśmy bezradni wobec najprostszego, ale też najważniejszego pytania: dlaczego?" - powiedziała.

Pokazywanym na wystawie przedmiotom towarzyszą czarno-białe archiwalne niemieckie fotografie z tak zwanego Albumu Auschwitz, które ukazują przywiezionych do obozu Żydów, a także cytaty z protokołu konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942 roku. Podczas tego spotkania przedstawiciele różnych niemieckich resortów i urzędów debatowali na temat szczegółów realizacji programu "Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", jak w III Rzeszy określano unicestwienie europejskich Żydów.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że wystawę można oglądać do 25 kwietnia.

Czytaj także

Miłość za drutami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2009 21:20
Powstał pierwszy komiks historyczny o niemieckim obozie w Auschwitz. Opowiada on o tragicznej miłości Żydówki i Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auschwitz - Co ja tu robię?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 15:43
Mikolaj Grynberg przyjrzał się ludziom odwiedzającym tereny byłego obozu Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Auschwitz pokaże jedyne zachowane drzwi komory gazowej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 06:00
Zachowane drzwi komory gazowej pochodzą z jednego z krematoriów, które SS-mani wysadzili w powietrze pod koniec ostatecznej ewakuacji obozu.
rozwiń zwiń