X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Historia śląskiej szlachty w Muzeum Górnośląskim

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 07:00
Na wystawie prezentowane są dzieje rodów m.in. Tiele-Wincklerów, Ballestremów, Schaffgotschów, Hencklów von Donnersmarck, a nawet Hohenzollernów, Hochbergów i Hohenlohe.
Ruiny pałacu Wincklerów w Miechowicach
Ruiny pałacu Wincklerów w MiechowicachFoto: wikipedia

Portrety, meble, fotografie będzie można oglądać na ekspozycji "Szlachta śląska. Historie pałacowe" poświęconej znanym i najbogatszym rodom. Wystawa została otwarta w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Powstała we współpracy z niemieckimi muzealnikami.

Na wystawie "Szlachta śląska. Historie pałacowe" zaprezentowane zostaną dzieje rodów m.in. Tiele-Wincklerów, Ballestremów, Schaffgotschów, Hencklów von Donnersmarck, a nawet Hohenzollernów, Hochbergów i Hohenlohe.

Niektórzy z przedstawicieli tych znanych i szanowanych rodów stali się symbolami błyskotliwych karier, bądź społecznego poświęcenia. Wśród nich odnaleźć można poetów, malarzy, naukowców, ale i wspaniałych mecenasów sztuki, kolekcjonerów, bywalców na imprezach przeznaczonych dla śmietanki towarzyskiej, jak i takich, którzy odcięli się od swoich arystokratycznych korzeni.

Przedstawiciele tych rodów znani są jednak na Śląsku z tego, że ponad sto lat temu włączyli się w industrializację Śląska, przez co zyskali bajeczne fortuny jako "baronowie przemysłowi". "Wszyscy oni czerpali ogromne zyski z rozwijającego się przemysłu, ale też przeznaczali znaczne sumy na stworzenie dobrych warunków dla pracujących w hutach, kopalniach i innych zakładach robotników. Podnosili standard życia przez budowę osiedli, szpitali, szkół" - informuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie, portrety, w tym Marii von Winckler z Valeską von Tiele-Winckler, herb arcyksięcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego z 1805 roku, ale także rzeczy użytkowe, takie jak np. austriacki sekretarzyk z ok. 1880-1890, który został inkrustowany złoconym metalem oraz ozdobiony sceną mitologiczną.
Jak powiedziała PAP Magdalena Michulec z działu promocji Muzeum Górnośląskiego, na wystawie nie zabraknie pamiątek powiązanych z industrialną przeszłością rodów. Pojawią się m.in. dwa zegarki pamiątkowe, które były wręczane pracownikom zakładów przemysłowych należących m.in. do Ballestremów na 25-lecie pracy.

Michulec podkreśla, że udało się zgromadzić niemałą kolekcję eksponatów, w tym starodruki, medale wybite w 1908 roku z okazji złotych godów Ballestremów, dwie rzeźby z brązu autorstwa znanego wówczas Josefa Limburga, portret rezydującej w Pszczynie księżnej Daisy z rodu Hochbergów, która była sanitariuszką w czasie pierwszej wojny światowej.

"Odwiedzenie ekspozycji będzie także okazją do zapoznania się z ciekawostkami z dziejów poszczególnych rodów. Specjalne plansze przygotowało Oberschschlesisches Landesmuseum (Muzeum Ziemi Górnośląskiej - PAP) w niemieckim Ratingen. Wystawa będzie miała więc także wymiar edukacyjny, ponieważ nie wszyscy mają świadomość jak ta szlachta na Śląsku funkcjonowała. To byli ludzie generalnie zakorzenieni w Ziemi Śląskiej, co oznacza, że w mniejszym stopniu utożsamiali się z konkretnym narodem" - powiedziała Michulec.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Oberschschlesisches Landesmuseum (Muzeum Ziemi Górnośląskiej) w niemieckim Ratingen. Zostanie otwarta w piątek a prezentowana będzie do 31 maja

Zobacz więcej na temat: Bytom przemysł śląskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańscy Ślązacy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 06:00
Bohaterami książki są potomkowie Ślązaków w Brazyli i Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślazacy z własną walutą

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 13:00
3 maja pojawją się w obiegu dukaty śląskie.
rozwiń zwiń