Historia

Rosjanie o naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 10:00
W Rosji hucznie obchodzone będą dwie rocznice: 600-lecie wypędzenia polskiej załogi z Kremla i 200-lecie wojny z Napoleonem, nazywanej potocznie „drugą wojną polską”.
Audio
  • Historia Polski według Rosjan z Moskwy Maciej Jastrzębski
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy Foto: Wikipedia/Dmitry Azovtsev

Z tej okazji agencja RIA Novosti przygotowała specjalny pakiet felietonów historycznych.

W jednym z odcinków można usłyszeć, że żaden z carów, oprócz Katarzyny Wielkiej, nigdy nie popierał rozbiorów Polski. Tak twierdzi historyk i politolog Piotr Romanow. Przekonuje, że Rosja miała z tego powodu nieustające problemy na arenie międzynarodowej. „Imperium w żaden sposób nie mogło przełknąć polskiego kawałka tortu, bo powstania wybuchały tam jedno za drugim” - wyjaśnia rosyjski ekspert. W jego opinii, właśnie Polakom Rosja zawdzięcza wojnę z Napoleonem, w trakcie której francusko - polska armia zdobyła Moskwę. 200 lat od tamtych wydarzeń w Moskwie odbędą się konferencje naukowe, wojskowe parady i rekonstrukcje bitew.

Jeszcze uroczyściej Rosjanie zamierzają świętować 600 lecie „wygnania Polaków z Kremla”. Już rok temu prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin podkreślali, że wydarzenie to jest symbolem tworzenia się rosyjskiej państwowości.

Czytaj także

Jak Polacy zdobyli Kreml

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 15:44
Fascynującą historię podboju Rosji opowiada słuchaczom prof. Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskiewski Łuk Triumfalny nabierze blasku

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 12:00
Pomnik został zbudowany na cześć zwycięstwa armii carskiej w 1812 roku nad wojskami Napoleona.
rozwiń zwiń