Historia

Spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 07:00
Polscy uczniowie i nauczyciele wraz z byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego w Ravensbrück wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu.
Audio
Spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrck
Foto: IPN

W dniach 20–23 kwietnia 2012 r. grupa polskich uczniów i nauczycieli wraz z byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego w Ravensbrück wzięła udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu. Po raz pierwszy oficjalna delegacja z Polski wzięła udział w tych dorocznych obchodach.

WIĘCEJ O NIEMIECKICH ZBRODNIACH W SERWISIE II WOJNA ŚWIATOWA

Grupa młodzieży to realizatorzy projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć.... - spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”, prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją „Mecenat sztuki” i Fundacją „Ja Kobieta”. Wyjazd organizacyjnie wsparł Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Celem tego ponadpokoleniowego projektu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat losów więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej oraz zaznajomienie uczniów z techniką dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej. Projekt ma także aspekty wychowawcze - uczy szacunku do osób w podeszłym wieku, budzi wrażliwość i empatię, rozwija umiejętności komunikacyjne, wzmacniania postawy człowieka dojrzałego, refleksyjnego, świadomego istnienia wartości, które pomagają lepiej radzić sobie w życiu, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Polscy uczniowie i nauczyciele zaprezentowali rezultaty swojego projektu przed międzynarodową publicznością 21 kwietnia.
 

Czytaj także

Niemiecka maszyna śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 06:00
15 lutego 1942 roku, Niemcy deportowali do obozu Auschwitz pierwszy transport polskich Żydów, aresztowanych przez Gestapo w Bytomiu. Wszystkich zgładzono tuż po przywiezieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy likwidują getto w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 06:00
13 marca 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta dla ludności żydowskiej w Krakowie, które było jednym z pięciu największych gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń