Historia

Więźniowie pozają historię

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 08:00
Ponad 2,2 tys. osadzonych obejrzało wystawę "Klisze Pamięci - Grudzień 81", poświęconą wydarzeniom z początku stanu wojennego.
Audio
  • Załoga kopalni rozpoczęła strajk po tym, jak dowiedziała się, że w związku z ogłoszeniem stanu wojennego zatrzymano ówczesnego przewodniczącego Solidarności, Jana Ludwiczaka

To efekt porozumienia zawartego przed rokiem przez katowicki oddział IPN i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach. W myśl porozumienia rozpoczęto realizację programu edukacyjnego "Dziedzictwo Pokoleń". Tematem jego pierwszej edycji były wydarzenia, które rozegrały się w kopalni "Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r., prezentowane w formie wystawy.

 

WIĘCEJ NA TEMAT ZBRODNI W KOPALNI WUJEK I STANU WOJENNEGO NA NASZEJ SPECJALNEJ STRONIE

 

W sierpniu 2011 w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni "Wujek" pracownicy IPN przeprowadzili seminarium szkoleniowe dla kadry penitencjarnej Służby Więziennej. Chodziło o przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji programu. - Kluczowym i chyba najbardziej poruszającym elementem seminarium był wykład uczestnika strajku z grudnia 1981 r., pana Jerzego Wartaka. Z relacji górnika jawił się nie tylko dojmujący obraz czasów PRL-u, ale może przede wszystkim obraz wielkiej solidarności międzyludzkiej i zawodowej, dziś szczególnie ważnej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego - relacjonowała rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Justyna Bednarek.

 

Relację uzupełnił film Agnieszki Świdzińskiej pt. "Życiorysy z bliznami". To powstała na potrzeby Izby Pamięci dramatyczna relacja uczestników wydarzeń - górników, lekarzy oraz ich rodzin - zarejestrowana ponad dwadzieścia lat po pacyfikacji. Całość została uzupełniona o zwiedzanie ekspozycji muzeum oraz zapoznanie z publikacjami poświęconymi wydarzeniom w KWK "Wujek".

 

W drugim etapie programu we wszystkich szesnastu jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego - w siedmiu zakładach karnych i dziewięciu aresztach śledczych - odbyła się prezentacja wystawy fotograficznej "Klisze Pamięci - Grudzień 81". Zwiedziło ją w sumie 2219 osadzonych - poinformowała PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN.

 

W ramach programu odbyły się również wykłady i prelekcje dla skazanych prowadzone przez uczestników wydarzeń grudniowych, w których wzięło udział w sumie 458 osadzonych. Wykłady prowadzili Jerzy Wartak, Czesław Kłosek - górnik ranny podczas pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy", i Krzysztof Pluszczyk - szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników z kopalni "Wujek".


Podczas spotkań z Wartakiem osadzeni otrzymywali pamiątkowe widokówki i zdjęcia. Wartak przekazał materiały edukacyjne w postaci książek, katalogów, informatorów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród osadzonych. Skazani z Zakładu Karnego w Wojkowicach w dowód uznania przekazali Wartakowi wykonany przez siebie z papieru symboliczny kask.


W ramach programu w aresztach i zakładach karnych wdrożono też autorskie programy readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy. Osadzeni mogli słuchać nadawanych przez radiowęzeł audycji o tematyce związanej ze stanem wojennym, grupa skazanych z Częstochowy zwiedziła Izby Pamięci Kopalni "Wujek", oglądano też film pt. "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, opowiadający o wydarzeniach w "Wujku".

Czytaj także

Wrocławskie pola śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 15:02
- 9 tysięcy osób zginęło w walce, drugie tyle zostało zamordowanych w kazamatach UB - mówi dr Szwagrzyk o Żołnierzach Wyklętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ten wyrok oznacza: Jaruzelski też jest winny"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 18:40
Wojciech Jaruzelski byłby uznany za winnego ws. stanu wojennego, gdyby nie zawieszono jego sprawy z powodu złego zdrowia - podkreślil prokurator IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzierżyński płonie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:00
W lutym 1982 grupa młodych ludzi podpaliła w Warszawie pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, kata z sowieckiej bezpieki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 21:38
Historycy IPN Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski pokazali proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP przez komunistyczne władze po 13 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunistyczni dygnitarze pod sąd

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 09:00
Prokurator zarzuca im stosowanie represji wobec żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, ze względu na przekonania polityczne.
rozwiń zwiń