Historia

Przekazano bezcenne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 16:30
Do Archiwum Akt Nowych trafił niezwykły zbiór dokumentów poświęconych 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich.
Audio
  • Jan Gromnicki o archiwaliach
  • Wspomnienia gen. Antoniego Grudzińskiego na temat bitwy podczas walk z Ukraińcami 10-14.07.1919 r.
Przekazano bezcenne archiwalia
Foto: www.sxc.hu

Archiwalia przekazało Stowarzyszenie "Rodziny Jazłowieckiej", którego członkowie zbierali przez wiele lat wszelkie pamiątki po pułku. Prezes Rodziny 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich Jan Gromnicki wyjaśniał, że w 160 tekach znalazły się zbierane przez lata dokumenty ukazujące losy ułanów. Są to między innymi: życiorysy, fotografie żołnierzy i oficerów Pułku, emblematy - takie jak sztandar czy znak pułkowy.

Są również informacje dotyczące Osady Jazłowieckiej i osadnictwa wojskowego w II RP na kresach, Wojska Polskiego, a także pozostałych jednostek kawaleryjskich działających podczas Dwudziestolecia Międzywojennego. Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych tłumaczył, że przekazane dokumenty maja niezwykła wartość historyczną. Posłużą historykom badającym dzieje kawalerii i w ogóle historię wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej.

Historia Pułku i Stowarzyszenia sięga 1918 roku, kiedy to w miejscowości Unheni na Mołdawii, powołano do życia szwadron Polaków, którzy wcześniej służyli w rosyjskiej armii. W czerwcu 1919 roku pułk rozpoczął działania wojenne na terenie Małopolski Wschodniej skierowane przeciwko oddziałom ukraińskim. Pułk stoczył potyczki nad Złotą Lipą, pod Sokołowem i nad Stypą. Między 11 a 13 lipca 1919 roku toczył ciężkie boje z wojskiem ukraińskim pod Jazłowcem broniąc klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jałzowcu. Po tym boju Maria Jazłowiecka została patronką pułku. 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich brał też udział w walkach podczas II wojny światowej.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA BEZCENNYCH WSPOMNIEŃ

Gen. Antoni Grudziński na temat bitwy podczas walk z Ukraińcami 10-14.07.1919 r.

Czytaj także

Jak Wieniawa został ambasadorem w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2008 12:33
Generał Bolesław Wieniawa – Długoszowski był jedną z najbardziej malowniczych postaci II Rzeczypospolitej, jego „ułańska fantazja” znana była wszem i wobec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się wykonuje niewykonalne rozkazy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 20:36
„Z trupów ludzi i koni tworzą się wysokie wały, przez które skaczą następni jeźdźcy..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

W górę kiecki!

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2008 12:06
Kawaleria to w polskiej tradycji formacja wyjątkowa. Także – a może przede wszystkim – przez wzgląd na osławioną „ułańską fantazję” i słabość płci pięknej do „chłopców malowanych”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy razy „K”

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2008 08:04
Jeszcze zanim ułan ukończył Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, jego życie koncentrowało się wokół trzech „K”. Najlepsze konie, najdroższy koniak i najpiękniejsze kobiety, były tym co wyróżniało ułanów spośród innych formacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rotmistrz Bernard Wasilewski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 10:00
Kawalerzysta opowiada, że jego pierwsze wspomnienie w życiu była bitwa Cud nad Wisłą. Posłuchaj jego gawędy w Dwójce.
rozwiń zwiń