Historia

"Bezimienne fotografie" opowieścią o czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 16:35
44 zdjęcia zgromadzone przez Urzędy Bezpieczeństwa w latach 40. XX wieku można oglądać na wystawie "Bezimienne fotografie".
Bezimienne fotografie opowieścią o czasach PRL
Foto: ipn

Wystawę przygotował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcia reprodukowane na planszach wystawowych pochodziły z zasobów archiwalnych Urzędów Bezpieczeństwa z terenu Wielkopolski zgromadzonych w latrach 1945-1952. Cały zbiór tych fotografii liczy kilkaset odbitek.

Na zdjęciach można obejrzeć prywatne fotografie rodzinne, np. z wizyty na cmentarzu ukraińskim, fotografie mamy z dwójką małych dzieci czy uroczystości harcerskich organizowanych w Poznaniu i innych miejscowościach. Są też zdjęcia ślubne, z wypraw turystycznych czy kościelnych uroczystości.

Kurator wystawy Bartosz Kuświk z IPN w Poznaniu tłumaczyła, że fotografia bez wiedzy o czasie i miejscu jej wykonania, bez informacji o osobach, które przedstawia, jest tylko uchwyconą chwilą. W jej opinii po umiejscowieniu w czasie i przestrzeni potrafi natomiast "opowiedzieć swoją historię, na przykład poprzez uwiecznionych na niej ludzi. Stąd tytuł naszej najnowszej wystawy".

Serwis specjalny Czerwiec 1976

IPN chce, aby oglądający te fotografie rozpoznali osoby i miejsca tych zdarzeń.

Wystawę w parku na tyłach Zamku Cesarskiego w Poznaniu można oglądać do 28 czerwca. Fotografie z wystawy będą też opublikowane w regionalnym dzienniku.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, pp

Czytaj także

"Niech tradycja żołnierzy wyklętych trwa"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 13:23
Prezydent złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza hołd uczestnikom antykomunistycznego podziemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walczyli o Polskę, a zostali wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 21:20
Pamięć o "żołnierzach wyklętych" - walczących po 1945 r. z sowietyzacją Polski i oczernianych później przez propagandę PRL - uczczono w całym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik Ryszarda Siwca przy Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 16:57
8 września 1968 roku Ryszard Siwiec podpalił się w czasie Centralnych Dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
rozwiń zwiń