Historia

Poznaj Warszawę sprzed powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 10:24
Trzy trasy dla młodszych i starszych warszawiaków poświęcone dawnej stolicy zaplanowano podczas gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach VII Przystanku Niepodległość (11 listopada).
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Foto: Wikipedia/Public Domain

Gra ma stanowić wstęp do wystawy, która zostanie otwarta w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie jej towarzyszyć specjalnie wydany "Muzealny Tygodnik Ilustrowany" dostępny na ruszającej 12 listopada stronie www.1863.muzhp.pl.

Trasą spacerową "Z pamiętnika nowiniarza" poprowadzą nas wspomnienia początkującego literata i dziennikarza. Gracz odwiedzi m.in. pracownię fotograficzną Karola Beyera, dowie się, gdzie pierwotnie mieściła się Zachęta, otrzyma szansę studiowania w Szkole Głównej, by wreszcie trafić na bal lub kwestę dobroczynną w Resursie Obywatelskiej.

Wolnaeuropa.polskieradio.pl o Powstaniu Styczniowym

Trasa dziecięca pt. "Przygody małych Kossaków" zlokalizowana będzie w Ogrodzie Saskim, gdzie najmłodsi "spotkają" Tadeusza i Wojciecha ze słynnego artystycznego rodu. Zabiorą ich oni na wyprawę w krainę swojego dzieciństwa, prezentując ulubione zabawy. Zaplanowano także m.in. zagadki z dziedziny historii i literatury dziecięcej.

Trasa trzecia pt. "Kryptonim <Amfibia>", określana jako najtrudniejsza, będzie poświęcona działalności konspiracyjnej. Gracz wcieli się w w rolę emisariusza, który przyjechał do Warszawy, by zebrać informacje o tajnych organizacjach i ich działalności. Pozna miejsca manifestacji patriotycznych i nastroje społeczne, będzie współorganizować siatkę konspiracyjną.

Start wszystkich gier zaplanowano spod siedziby Muzeum Historii Polski przy ul. Senatorskiej. Gra dziecięca rozpoczyna się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 15.00. Ostatni gracze mogą wyruszyć na trasę o godz. 14.00. Gry dla dorosłych zaplanowano w godz. 11.00-18.00.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:00
Muzeum odwiedziło w tym roku 300 tysięcy osób. Niedługo w pałacu na Białorusi odbędzie się pierwszy bal od czasu Radziwiłłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą zlikwidować polskie muzeum w Szwajcarii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 11:46
Chodzi o istniejące od ponad 140 lat Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jego przeciwnicy posługują się oszustwem.
rozwiń zwiń