Historia

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:30
O miano najlepszego rywalizować będą: wystawy, odkrycia archeologiczne, nowe placówki działające na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy...
Szczątki około 60 osób znaleźli archeolodzy i ekipy budowlane pracujące przy renowacji budynków Małachowianki -Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.
Szczątki około 60 osób znaleźli archeolodzy i ekipy budowlane pracujące przy renowacji budynków "Małachowianki" -Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Foto: PAP/Marcin Bednarski

Plebiscyt już piąty raz organizują portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski, jego celem jest uhonorowanie środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Tysiące internautów zapoznają się z przedsięwzięciami historycznymi z całej Polski.
Rywalizacja składa się z dwóch etapów. W pierwszym, który trwa do 4 marca, to zgłaszanie kandydatur, na ich podstawie jury wyłoni 10-12 najlepszych propozycji, które zostaną zaprezentowane 11 marca. Do końca tego miesiąca będzie trwało internetowe głosowanie.
W ubiegłym roku, aż 60 wydarzeń rywalizowało o miano tego najważniejszego, z czego 10 brało udział w głosowaniu internautów. Za najważniejsze wydarzenie 2011 roku tysiące głosujących uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. 

O bohaterskiej obronie Wizny czytaj tutaj >>>

Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci uznali otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

historia.org.pl, gs

Czytaj także

Świadkowie śmierci generała Sikorskiego przemówili

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 08:54
4 lipca 1943 w katastrofie w Gibraltarze zginął naczelny wódz sił zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie – gen. Władysław Sikorski.Okoliczności tego zdarzenia wciąż budzą wątpliwości. Tymczasem wciąż żyją świadkowie katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy młodzi o stanie wojennym myślą, jak o bitwie pod Grunwaldem?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:00
Dziś obchodzimy 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Czy młodzi ludzie jeszcze pamiętają, co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe to historie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 12:35
22 stycznia minie 150 lat od wybuchu największego polskiego zrywu narodowego. Powstanie styczniowe zakończyło się klęską, ale jak, oceniał Piłsudski, bez niego nie odzyskalibyśmy niepodległości.
rozwiń zwiń