X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Sądowy spór wokół książki o obławie augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:49
Białostocki sąd zdecyduje, czy należy usunąć dwie informacje z książki wydanej przez IPN. Jedna z osób wymienionych w pozycji domaga się też przeprosin od jej autorki.
Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Magdalena Pietrzak (L) oraz pozwana Alicja Maciejowska (P) w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.
Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Magdalena Pietrzak (L) oraz pozwana Alicja Maciejowska (P) w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.Foto: PAP/Artur Reszko

Chodzi o książkę Alicji Maciejowskiej "Przerwane życiorysy - Obława Augustowska, lipiec 1945 r.", którą wydał w 2010 roku oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan, nazwana później obławą augustowską, rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób. 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono. Zaginęli bez wieści, wciąż nie wiadomo, gdzie są ich groby. Sprawę próbuje wyjaśnić IPN, który prowadzi śledztwo, a także Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych.
Zobacz serwis specjalny: HISTORIA>>>
W książce Maciejowskiej są biogramy osób zaginionych w obławie, m.in. dotyczący rodziny Wysockich. Dwa zapisy w tym biogramie zaskarżył ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, w 2010 roku wyróżniony przez IPN tytułem "Świadek historii" właśnie za szerzenie wiedzy, pamięci i poszukiwanie prawdy o obławie augustowskiej.
Uważa on, że podana w publikacji informacja o tym, iż nie pozwalał rodzeństwu niczego opowiadać o obławie augustowskiej, oraz zdanie o istnieniu ocenzurowanej przez niego rodzinnej wersji wydarzeń z lipca 1945 roku, to nieprawda i że te zapisy naruszają jego cześć, godność i dobre imię. Argumentuje, że jest to o tyle ważne, iż jest duchownym i działaczem społecznym.
We wrześniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych duchownego. Zobowiązał autorkę książki do opublikowania przeprosin w dwóch gazetach i zapłatę 5 tys. zł na rzecz Caritas, zaś IPN - do usunięcia zakwestionowanych zdań z kolejnych wydań publikacji. Apelację złożyła autorka książki i IPN. Sąd Apelacyjny w Białymstoku uwzględnił wniosek Maciejowskiej o przesłuchanie jeszcze jednego świadka - osoby, która w przeszłości pomagała jej zbierać informacje o ofiarach obławy augustowskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ludzie gen. Jaruzelskiego byli odbiciem"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 18:23
Szef PJN Paweł Kowal napisał książkę - "bez emocji i krytycznie" - o politykach końca PRL, "którzy starają się ocalić swą władzę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewak: "Mein Kampf" na audiobooku? To zły pomysł

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 19:01
Bawaria zamierza za trzy lata wydać "Mein Kampf", książkę napisaną w 1924 r. przez Adolfa Hitlera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski był faszystą? Tak uczą za granicą...

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 14:07
Zaskakujących stwierdzeń na temat historii Polski znaleźć można w zagranicznych książkach bardzo dużo – ostrzegają naukowcy zebrani na międzynarodowej konferencji w Warszawie.
rozwiń zwiń