Historia

Czesi poznają historię rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 14:59
Książka "Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948" Adama Cyry ukazała się w języku czeskim.
Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948
"Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948"Foto: fragment okładki

Obok biografii bohaterskiego rotmistrza elementem publikacji jest pełna treść sporządzonego przez niego raportu, który napisał w 1945 roku. Opisał w nim pobyt w niemieckim obozie Auschwitz, dokonania w konspiracji obozowej i swoją ucieczkę. Raport jest oskarżeniem ludobójczego systemu panującego w obozie. W maszynopisie dokument liczy około 100 stron.

Brytyjski historyk Michael Foot w opublikowanej w 1978 roku książce "Sześć twarzy odwagi" zaliczył rotmistrza do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

W listopadzie 1939 roku Witold Pilecki był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej.

W 1940 roku, gdy Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, zaproponował dowództwu, że dobrowolnie przedostanie się do obozu, by zbierać informacje oraz utworzyć ruch oporu. Pilecki opracowywał pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które trafiały na Zachód. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu.

Był jednym z dowódców Kedywu AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Trafił do niemieckiej niewoli. Na osobisty rozkaz generała Władysława Andersa przedostał się do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą dla 2. Korpusu.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa

W maju 1947 roku został aresztowany przez UB. W procesie tak zwanej grupy Witolda został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 15 maja 1948 roku. Miejsce jego pochówku jest nieznane. W 1990 roku wyrok na rotmistrza Pileckiego został anulowany.

pp/PAP

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Ta historia nie mogła pozostać nieopowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:02
W czasie drugiej wojny światowej pewien Polak dobrowolnie wszedł do obozu w Oświęcimiu i zorganizował tam ruch oporu. Historia rotmistrza Pileckiego zainspirowała włoskiego pisarza, który poprzez książkę przywraca pamięć o wielkim człowieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiórka na film o Pileckim. "Nie możemy znaleźć funduszy"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 09:40
Film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim chce zrealizować stowarzyszenie Auschwitz Memento, które rozpoczęło już zbiórkę funduszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezentacja raportów Pileckiego w Muzeum Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 09:35
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.
rozwiń zwiń