Historia

Cameron wyraził żal z powodu masakry z 1919. "Potworny epizod"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 14:42
Premier David Cameron odwiedził miasto Amritsar, na północy Indii, gdzie - jako pierwszy w historii szef rządu brytyjskiego - wyraził żal z powodu masakry cywilów, dokonanej w tym mieście w 1919 roku przez wojska brytyjskie.
Audio
  • David Cameron: To był głęboko zawstydzający epizod w brytyjskiej historii, który już wówczas Winston Churchill bardzo słusznie określił jako potworność. Nie wolno nam nigdy zapomnieć, co tu zaszło. Trzeba zawsze pamiętać, że Wielka Brytania musi bronić prawa do pokojowych protestów. (IAR)
  • Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
Premier David Cameron (C) przed pomnikiem upamiętniającym tragedię
Premier David Cameron (C) przed pomnikiem upamiętniającym tragedięFoto: PAP/EPA/RAMINDER PAL SINGH

W trakcie wydarzeń, znanych jako masakra w Amritsarze lub masakra w Jallianwala Bagh, brytyjskie oddziały bez ostrzeżenia otworzyły ogień do tłumu nieuzbrojonych ludzi; wcześniej miały tam miejsce niepokoje społeczne.

Według brytyjskiego raportu z tamtego czasu w masakrze zginęło 379 osób, a 1200 odniosło obrażenia, jednak według strony indyjskiej życie straciło wtedy nawet 1000 ludzi.

Zdaniem wielu historyków masakra w Amritsarze stała się punktem zwrotnym w stosunkach brytyjsko-indyjskich i przyczyniła się do osłabienia rządów Korony Brytyjskiej w Indiach, ponieważ zainspirowała indyjski ruch niepodległościowy do protestów w duchu obywatelskiego nieposłuszeństwa.

David Cameron złożył w środę wieniec pod pomnikiem upamiętniającym tragedię i przez kilka minut stał przed nim w milczeniu. W księdze pamiątkowej napisał: "Jest to głęboko zawstydzający epizod w historii Wielkiej Brytanii, który Winston Churchill (podczas wizyty w Amritsarze w 1920 roku) słusznie określił jako potworny".

Gest brytyjskiego premiera oceniany jest przez komentatorów jako próba poprawienia stosunków z byłą kolonią, a także zdobycia przychylności brytyjskich wyborców indyjskiego pochodzenia przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

W środę Cameron kończy trzydniową wizytę w Indiach, która miała na celu ożywienie handlu dwustronnego oraz inwestycji w dziedzinie energetyki, infrastruktury, ubezpieczeń i bankowości.

''mr

Zobacz więcej na temat: David Cameron Indie
Czytaj także

Jaka przyszłość Unii Europejskiej po wystąpieniu Davida Camerona

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 14:46
W "Świecie w Jedynce": rozmowa z unijnym komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim o miejscu Wielkiej Brytanii w UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie byłyby konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:06
Gdyby referendum w Wielkiej Brytanii odbyło się teraz, wystąpiłaby ona z Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowy unijny budżet to porażka całej Unii"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 21:00
Tak uważa politolog Katarzyna Pisarska dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. Jej zdaniem wynegocjowany w Brukseli projekt oznacza zahamowanie rozwoju Unii.
rozwiń zwiń