X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Powstanie styczniowe. Niezwykła wystawa o warszawskiej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 12:36
Dokumenty, listy, pocztówki i prasa codzienna z lat 1860-70 ilustrujące wspomnienia Teodory Kiślańskiej przybliżające dzieje jej rodziny podczas powstania styczniowego znalazły się na internetowej wystawie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Teodora Heurichówna - autorka (Wspomnienia matki i córki z powstania 1863 r., sygn. II 649)
Teodora Heurichówna - autorka (Wspomnienia matki i córki z powstania 1863 r., sygn. II 649)Foto: warszawa.ap.gov.pl

>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Ekspozycja "A myśmy - wtedy - nie mogli być inni. Wybrane obrazy dnia powszedniego pewnej warszawskiej rodziny w okresie Powstania Styczniowego" została oparta na wspomnieniach Teodory Kiślańskiej z domu Heurich, spisanych w książce "Wspomnienia matki i córki" wydanej w 1918 r. Autorka podkreśla we wstępie, że wspomnienia spisała za namową matki, a ich celem było uczczenie pamięci jej najbliższych, w tym zmarłych sióstr i kuzynów, uczestniczących w działalności konspiracyjnej.

W domu rodzinnym panny Heurich miały miejsce spotkania Centralnego Komitetu Narodowego, mieściła się tam także drukarnia konspiracyjnego czasopisma "Ruch". Za zaangażowanie w działalność podziemną aresztowana została matka autorki. Ona sama i jej siostry wspierały konspiratorów przewożąc pocztę powstańczą oraz pomagając - m.in. poprzez przygotowywanie paczek - więźniom z Cytadeli oraz zsyłanym w głąb Rosji. Same także były wielokrotnie przesłuchiwane na Pawiaku i więzione, a po otrzymaniu wyroku, w 1866 r. trafiły na dwa lata na zesłanie.

Wspomnienia dotyczą nie tylko okresu przed i w trakcie powstania styczniowego, ale także wydarzeń już po jego upadku, ukazujących aresztowania, procesy i zesłania powstańców oraz starania o ich uwolnienie. Opowieść autorki ilustruje blisko 70 dokumentów z lat 1860-1870 z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Bogate zbiory

Część dokumentacyjną ekspozycji otwierają portrety matki, sióstr i samej autorki. Wśród zaprezentowanych archiwaliów znalazły się m.in. rękopis pieśni patriotycznej, rozkaz Komitetu Centralnego Narodowego w sprawie bojkotu branki, fotografie przedstawiające postacie w strojach z okresu żałoby narodowej oraz spis osób zamordowanych lub ranionych w zamachach od 1861 do września 1864 r.

W części dotyczącej bezpośrednio okresu powstańczego można zobaczyć np. pocztówki przedstawiające starcia oddziałów powstańczych, kwity pożyczki narodowej, notatkę prasową o aresztowaniu i skazaniu urzędnika poczty za współpracę z Rządem Narodowym oraz fotografię szubienicy na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Okres popowstańczy, zamykający wystawę, ilustrują m.in. pocztówka z wizerunkami straconych 5 sierpnia 1864 r. (w tym ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta), korespondencja rodziny Heurichów kierowana do władz francuskich w sprawie uwolnienia z zesłania jednego z ich krewnych - Bronisława Szwarce, jak również listy samego Szwarce, który na zesłaniu poznał m.in. Waleriana Łukasińskiego i Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja jest dostępna pod adresem http://www.warszawa.ap.gov.pl/powstanie/index.html.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Zobacz więcej na temat: Powstanie Styczniowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między ustami a brzegiem pucharu". Życie Rodziewiczówny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 02:00
– Jest to postać dziwna jak na swoje czasy. Ale widać, że to było możliwe – mówiła o Marii Rodziewiczównie prof. Anna Nasiłowska. Wspominamy 150. rocznicę urodzin autorki bestselerowych niegdyś powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyktando na podstawie ”Listów spod szubienicy”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
Dyktando tekstu przywódcy powstania styczniowego na Litwie i Białorusi, Konstantego Kalinowskiego, zorganizowały w sobotę, w 175. rocznicę jego urodzin, niezależne portale białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żuawi śmierci, czyli komandosi z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:16
Ich charakterystyczny ubiór dało się odróżnić z daleka. - Wyglądali tak, że wróg naprawdę mógł się przestraszyć - opowiada historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń