Historia

Akcja "żonkile: przypomną o bohaterach getta

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:04
Wolontariusze pilnie poszukiwani. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich organizują wspólną akcję związaną z obchodami 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski/IAR
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Przez trzy dni od 19 do 21 kwietnia wolontariusze będą na ulicach stolicy rozdawać symboliczne żółte kwiaty. Akcja "żonkile" ma przypominać o bohaterstwie powstańców z 1943 roku.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że akcja ma też uświadamiać, że w czasie II wojny światowej w stolicy doszło do dwóch powstań. Warto przypominać Polakom i osobom z zagranicy, że Warszawa - to miasto dwóch powstań: z 1943 i z 1944 mówi Ołdakowski.

Do pomocy przy kwietniowych uroczystościach rocznicowych potrzeba 300 wolontariuszy wyjaśnia dyrektor. Potrzeba także osób, które mogą zaangażować się w przygotowania do obchodów rocznicowych.

Chętni powinni zgłaszać się albo do Muzeum Powstania Warszawskiego, albo do Muzeum Historii Żydów Polskich.

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Muranów: życie na wielkim grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:00
To dzielnica, która stoi na kilku metrach białego pyłu i piwnicach pełnych ludzkich szczątków. Muranów zajął teren warszawskiego getta. Jak i czy da się tam dziś mieszkać? Rozmawialiśmy z autorką książki-reportażu "Stacja Muranów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w warszawskim gettcie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 14:05
Pierwsze mury wokół "dzielnicy żydowskiej" w stolicy zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940. Pół roku później gubernator dystryktu warszawskiego, Ludwig Fischer podpisał zarządzenie wyznaczające granice getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To była zemsta za to, co zrobili Niemcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 13:03
Gdy Jagna Kofta z Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Historii Żydów Polskich oprowadza wycieczki po byłym terenie getta warszawskiego, to najbardziej zdumiewający dla wszystkich jest fakt, że znajdowało się ono w samym centrum miasta.
rozwiń zwiń