X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Mińsk: wystawa książek o powstaniu styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 17:50
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu.
Audio
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863Foto: Wikipedia/Mathiasrex

Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk. Książki prezentują zarówno oceny powstania, jak i mało znane fakty z tego zrywu niepodległościowego, którego 150. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Alena Citawiec, kierownik działu ksiąg rzadkich Centralnej Biblioteki Naukowej Akademii Nauk Białorusi powiedziała, że jednym z najciekawszych eksponatów jest rękopis pokazujący działania Kargopolskiego Pułku Dragonów, który tłumił powstanie.

Historia na stronie polskieradio.pl>>>

- W tym rękopisie pokazane są dokumenty pokazujące działania wojskowych od 12 grudnia 1863 roku do 1 września 1864 roku” - mówi Citawiec.

Otwarciu wystawy książek towarzyszyła konferencja naukowa. Profesor Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomniał, że dla Polaków powstanie styczniowe było zrywem niepodległościowym przeciwko caratowi. Miało też swój wydźwięk na ziemiach białoruskich. - Powstanie styczniowe przyczyniło się do głębokiego krystalizowania się świadomości narodowej Białorusinów - zaznacza profesor Caban. Jednocześnie zwraca uwagę, że powstanie na ziemiach białoruskich jest wciąż słabo zbadane. Na przykład warto ustalić skład społeczny jego uczestników.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Niezwykła wystawa o warszawskiej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 12:36
Dokumenty, listy, pocztówki i prasa codzienna z lat 1860-70 ilustrujące wspomnienia Teodory Kiślańskiej przybliżające dzieje jej rodziny podczas powstania styczniowego znalazły się na internetowej wystawie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, chociaż bez sukcesów, jednak zawstydzili Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 14:53
Powstanie styczniowe trwało już ponad miesiąc. Do końca lutego 1863 r. powstańcy nie odnosili oszałamiających sukcesów, ale ciągle walczyli. – To była wielka kompromitacja Rosji – uważa historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pierwsze w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:49
- Chcemy upamiętnić wszystkie regiony Polski, wszystkich tych, którzy oparli się stalinowskiej, komunistycznej władzy i oddali życie za ojczyznę - powiedział Arkadiusz Czartoryski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń