Historia

Mińsk: koncert poświęcony powstaniu styczniowemu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 21:00
W stolicy Białorusi uczczono 150. rocznicę powstania styczniowego oraz 175 rocznicę urodzin bohatera Powstania Konstantego Kalinowskiego.
Konstanty Kalinowski
Konstanty KalinowskiFoto: Wikipedia/CC/Kazimier Lachnovič

Z tej okazji w białoruskiej filharmonii państwowej w Mińsku odbyło się widowisko słowno-muzyczne, w którym wziął udział znany białoruski zespół Classic-Avantgarde pod dyrekcją Uladzimira Bajdaua.

Reżyser przedstawienia Iryna Dubianiecka powiedziała Polskiemu Radiu, że wykorzystano muzykę, którą napisali sami powstańcy lub artyści którzy uczestniczyli w przygotowywaniach do powstania styczniowego. - Powstanie 1863 roku było bardzo ważne dla Polski, Białorusi i Litwy. Zgromadziło wszystkie najlepsze siły, jakie były na naszych ziemiach - mówi Iryna Dubianiecka, filozof i teolog .

W trakcie widowiska recytowano wiersze białoruskich poetów poświęcone tematyce powstańczej. Można było też obejrzeć wystawę okolicznościową książek i prac plastycznych białoruskich twórców.
Imprezę zorganizował Instytut Polski w Mińsku.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opozycja uczciła 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:00
Wieczór poświęcony 150. rocznicy powstania styczniowego oraz 175. rocznicy urodzin jego przywódcy na terenie Białorusi i Litwy Konstantego "Kastusia" Kalinowskiego zorganizowały w Mińsku środowiska niezależne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mogiły powstańców styczniowych na Wschodzie na mapie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 02:00
Wykaz mogił powstańczych na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji udostępniła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel do władz Białorusi o obchody powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 06:20
Apel o uczczenie 150 rocznicy powstania skierowała do władz Białorusi jedna z partii opozycyjnych. – Zryw 1863 roku wpłynął na budzenie się białoruskiej świadomości narodowej – zaznaczono w apelu.
rozwiń zwiń