Historia

Niezwykłe znalezisko w Londynie. "Pompeje Północy”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 18:23
Na terenie londyńskiego City odkryto ciekawe i dobrze zachowane pozostałości z okresu panowania Rzymian.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Archeolodzy wykopali fundamenty świątyni Mitry, wyroby ze skóry, amulety, monety, ceramikę - ogółem ponad 10 tys. przedmiotów. Znalezisko bywa nazywane Pompejami Północy.
Data założenia Londynu, w przeszłości zwanego Londinium, obecnie przyjmowana na 47 r. n.e., czyli w kilka lat po rozpoczęciu podboju Brytanii przez Klaudiusza, w wyniku badań archeologicznych może zostać przesunięta.
Większość znalezionych obiektów dobrze zachowała się w beztlenowym, lekko wilgotnym środowisku. W przeszłości teren ten był nadrzecznym grzęzawiskiem. W pobliżu znajdował się wpadający do Tamizy niewielki strumień - Walbrook, którego od dawna nie ma.
Znaleziska sugerują, że nadbrzeża strumienia były obudowane wałami ziemnymi wzmocnionymi budulcem drzewnym. Do strumienia odprowadzano ścieki.
Archeolodzy z Muzeum Londynu twierdzą, że nigdy dotąd nie znaleźli terenu, na którym byłoby tak dużo różnych obiektów, w większości niewielkich rozmiarów. W muzeum zostaną zakonserwowane metodą odparowania ze stanu zamrożonego. Część po ich opisaniu i skatalogowaniu będzie wystawiona na widok publiczny w siedzibie agencji Bloomberg, do której należy teren.
Wykopaliska prowadzone są na głębokości 12 metrów. W ciągu 6 miesięcy wywieziono 3,5 tys. ton ziemi. Znaleziska pochodzą od początku lat 40. I wieku aż do początku V wieku, a więc obejmują cały okres panowania rzymskiego. Znalezienie tak wielu ciekawych obiektów w dobrym stanie zdarza się wyjątkowo rzadko.
Do najciekawszych obiektów zaliczany jest bursztynowy amulet w kształcie gladiatorskiego hełmu, który musiał kosztować fortunę. Inne znaleziska to m.in. drewniane drzwi, skórzane obuwie legionistów, niemal kompletna skórzana końska uprząż, tablice do pisania z wyrytymi adresami i listami w przeszłości składające się na archiwum.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach

to

Czytaj także

Odkryto najstarszy cmentarz z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 14:35
Archeolodzy pracujący w zachodniej Anglii odkryli cmentarz z wczesnego okresu rzymskiego, na którym pochowano 44 osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymska willa w londyńskim parku. Trwają badania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:20
W środę zespół archeologów rozpoczął prace przy odsłonięciu ruin rzymskiej willi na terenie parku położonego w północno-wschodniej części Wielkiego Londynu – informuje serwis internetowy Guardian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 tys. srebrnych monet. Takiego skarbu jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 11:00
Wielki skarb znaleziono na placu budowy hotelu w Bath. Pochodzi z III wieku i jest prawdopodobnie piątym największym tego typu znaleziskiem w historii Wielkiej Brytanii - donosi portal BBC.
rozwiń zwiń