Historia

"Powstanie styczniowe wpłynęło na obronność Szwajcarii"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 07:54
Dyrektor Szwajcarskiej Biblioteki Wojskowej tłumaczy polskim dziennikarzom, jak doświadczenia powstania styczniowego ukształtowały Szwajcarię - pisze "Nasz Dziennik".
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Foto: Wikipedia/Public Domain

Powstanie styczniowe ukształtowało szwajcarską doktrynę obronną funkcjonującą do dzisiaj. Zapewniał o tym na konferencji zorganizowanej przez ambasadę Szwajcarii pułkownik doktor Juerg Stuessi-Lauterburg - dyrektor Szwajcarskiej Biblioteki Wojskowej.

Zobacz serwis specjalny o powstaniu styczniowym

Przyczyniła się do tego obecność w Polsce w czasie powstania szwajcarskiego obserwatora Franza von Erlacha. Jego raport, a następnie książka "Prowadzenie wojny przez Polaków w 1863 roku" wpłynęły na planowanie obrony Konfederacji Szwajcarskiej.

Kronika powstania styczniowego – na bieżąco, przez cały rok>>>

Nasze ówczesne metody walki określono jako oparte na powszechnym zaangażowaniu mieszkańców, wykorzystaniu ich naturalnych więzi, znajomości terenu i dobrego przygotowania wojskowego ćwiczonego przez lata. Ta taktyka została uznana za doskonały program do obrony "małego państwa między mocarstwami".

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mińsk: koncert poświęcony powstaniu styczniowemu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 21:00
W stolicy Białorusi uczczono 150. rocznicę powstania styczniowego oraz 175 rocznicę urodzin bohatera Powstania Konstantego Kalinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy twoi przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 08:25
Portal internetowy z bazą uczestników zrywu narodowego utworzył Marcin Niewalda. Z genealogiem rozmawia "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyktator powstania politycznym szarlatanem?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 17:42
Pierwszy dyktator powstania styczniowego był przekonany, że tylko on wie jak odzyskać dla Polski wolność. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała jego umiejętności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honor powstańca ponad interesem narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:04
- Śmierć Bobrowskiego w sposób decydujący nie mogła zaważyć na losach powstania styczniowego, ale strata była bolesna. Pamiętajmy, że zginął bardzo wartościowy, bardzo utalentowany człowiek, którego niełatwo było zastąpić - mówi o Stefanie Bobrowskim dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń