Historia

70. rocznica Wołynia. Apel ws. wspólnych obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:54
Ukraińscy intelektualiści apelują do Polaków i Ukraińców w sprawie Wołynia. Chcą przyspieszenia przygotowania wspólnych dokumentów związanych z 70. rocznicą wydarzeń.
Audio
  • Piotr Pogorzelski z Kijowa o przygotowaniach do rocznicy Wołynia/IAR
Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)
Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Foto: Władysława Siemaszków/Wikipedia PD

Oświadczenie w tej sprawie wystosował komitet "Pojednanie między narodami”.

Według członków komitetu, dla przyszłości Polski i Ukrainy znaczenie będą miały nie wzajemne oskarżenia, a porozumienie. Ich zdaniem, już teraz dochodzi do zaostrzenia sytuacji. W tym kontekście wymieniają projekt uchwały polskiego Sejmu przygotowany przez PSL.

Członkowie komitetu "Pojednanie między narodami” wyrażają jednak nadzieję, że polscy parlamentarzyści będą się kierować interesami obydwu państw. Krytykują także pomysł rekonstrukcji historycznej wydarzeń na Wołyniu. Ich zdaniem, pogorszeniu stosunków może zapobiec jak najszybsze wspólne zaangażowanie władz obu krajów w przygotowanie obchodów 70. rocznicy zbrodni.

W skład komitetu "Pojednanie między narodami” wchodzą: pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, były zwierzchnik cerkwi greckokatolickiej kardynał Lubomyr Huzar, a także patriarcha cerkwi prawosławnej patriarchatu kijowskiego Filaret oraz intelektualiści, między innymi, Myrosław Marynowycz.

Dotąd nie ma dokładnych danych dotyczących liczby ofiar wydarzeń sprzed 70 lat. Według szacunków historyków, zamordowanych zostało około 60 tysięcy Polaków. Strona ukraińska mówi też o 15 tysiącach Ukraińców, którzy zginęli w wyniku akcji odwetowych polskiego podziemia.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Armia Krajowa Ukraina Wołyń
Czytaj także

Cerkiew do Polaków: przebaczamy i prosimy o przebaczenie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 15:43
Tymi słowami zwrócił się do Polaków zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej patriarchatu kijowskiego Filaret odnosząc się do wydarzeń na Wołyniu sprzed 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński komitet o rzezi Polaków: "wydarzenia na Wołyniu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 21:31
O pojednanie i wzajemne przebaczenie między Ukraińcami i Polakami w związku z nadchodzącą 70. rocznicą tragedii na Wołyniu zaapelowali w Kijowie członkowie nowo powołanego komitetu na rzecz porozumienia między narodami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińscy nacjonaliści przeciw uchwale o zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:09
Ukraińska partia Swoboda krytykuje plany przyjęcia przez polski Sejm uchwały dotyczącej zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ w Kijowie: nie upolityczniać kwestii Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 15:04
Do zarejestrowanych w Sejmie projektów uchwał uznających część ukraińskich ruchów i ugrupowań zbrojnych za organizacje zbrodnicze odniósł się ukraiński MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sawicki: Ukraina musi przyznać się do zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:45
- Jeśli Ukraina chce być demokratycznym państwem, musi rozliczyć się ze swoją przeszłością – mówił w Jedynce Marek Sawicki, tłumacząc dlaczego PSL składa w Sejmie projekt uchwały w sprawie Wołynia.
rozwiń zwiń