Historia

36 lat temu zginął opozycjonista Stanisław Pyjas. Obchody rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 22:25
Złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa przy u. Szewskiej 7 i chwilą ciszy uczczono we wtorek w Krakowie 36. rocznicę jego śmierci.
Grób Stanisława Pyjasa w Gilowicach koło Żywca
Grób Stanisława Pyjasa w Gilowicach koło ŻywcaFoto: Wikipedia, Cezary p

Wieńce złożyli m.in. przedstawiciele rodziny, Stowarzyszenia Maj '77 i ówczesnych środowisk opozycyjnych.

Ciało studenta UJ Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Od maja 2008 roku piąte już śledztwo w tej sprawie prowadzi krakowski IPN.

Na uroczystości była siostrzenica zmarłego, reprezentująca w tej sprawie siostrę Pyjasa, Alicję. W rozmowie z PAP poinformowała, że dalej będzie dążyć do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących tej sprawy.

Po śmierci krakowskiego studenta prokuratura umorzyła śledztwo, uznając, że zebrany materiał dowodowy "prowadzi do wniosku, że wyłączną tego przyczyną był nieszczęśliwy wypadek spowodowany przez niego samego". Według prokuratury najprawdopodobniej znajdujący się w stanie "poważnego stanu nietrzeźwości" student potknął się o nierówności posadzki. "To spowodowało nieamortyzowany rękami upadek, utratę przytomności, obrażenia i krwotok, w wyniku którego nastąpiło zachłyśnięcie się i uduszenie" - stwierdzono w uzasadnieniu.

Dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja była niewiarygodna; wiedzieli, że śledziła go SB. Śmierć Pyjasa była impulsem do utworzenia w 1977 r. Studenckiego Komitetu Solidarności. "Była to reakcja na to tragicznie wydarzenie, na śmierć studenta" - powiedział Zbigniew Skóra, członek Stowarzyszenia Maj '77. Jak dodał, "to wydarzenie dało początek prawdziwemu, zorganizowanemu życiu opozycyjnemu w Krakowie".

Śledztwo ws. śmierci Pyjasa wznowiono w 1991 r., a potem jeszcze kilkakrotnie podejmowano i umarzano z powodu niemożności wykrycia sprawców. Według ustaleń prokuratury Stanisław Pyjas został śmiertelnie pobity.

W minionym tygodniu krakowski oddział IPN poddał konserwacji i digitalizacji wszystkie akta śledztwa. Z planów IPN wynika, że śledztwo najwcześniej zakończy się w grudniu tego roku.

Zobacz serwis specjalny - Studencki Komitet Solidarności>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W ekspertyzie pominięto widoczne obrażenia Pyjasa"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 14:40
Łódzka prokuratura przesłuchała siostrzenicę Stanisława Pyjasa, która wcześniej złożyła doniesienie dotyczące wyników jednej z opinii w sprawie śmierci krakowskiego opozycjonisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: Kiedy zginął Staszek Pyjas, dotarło do nas, że zaczną nas zabijać, jeśli się z całą mocą im nie przeciwstawimy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 16:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tuszowania sprawy Pyjasa nie można było tolerować...

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 18:23
Student i opozycjonista zginął 7 maja 1977 roku. 15 maja w odpowiedzi na próby wyciszenia sprawy ewidentnego zabójstwa zawiązał się Studencki Komitet Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN zadbał o akta ws. Pyjasa. Koniec śledztwa w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:26
Krakowski oddział IPN, prowadzący śledztwo w sprawie śmierci w 1977 roku studenta UJ Stanisława Pyjasa, poddał konserwacji i digitalizacji wszystkie akta śledztwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Pyjas - morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 06:10
- Milicja nie chciała pokazać ciała rodzinie. Po kilku dniach ukazał się komunikat, że był to wypadek po pijanemu, ale wiele śladów wskazywało na zupełnie inne przyczyny - mówił historyk prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń