Historia

"Wprost": Jerzy Urban krył zabójców Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 23:59
Były rzecznik rządu doradzał Czesławowi Kiszczakowi jaką taktykę należy przyjąć, by sprawa morderstwa maturzysty jak najszybciej przycichła - pisze "Wprost".
Pogrzeb Grzegorza Przemyka
Pogrzeb Grzegorza PrzemykaFoto: youtube.com

Jerzy Urban brał aktywny udział w tuszowaniu sprawy Grzegorza Przemyka - donosi "Wprost". Przemyk został zatrzymany przez milicjantów na Placu Zamkowym w Warszawie w maju 1983 roku. Na komisariacie przy ulicy Jezuickiej maturzysta został dotkliwie pobity i z powodu obrażeń zmarł dwa dni po zatrzymaniu. Pogrzeb Grzegorza Przemyka zgromadził ponad 100 tysięcy osób. Wyjaśnień od MSW, kierowanego przez Kiszczaka domagali się przedstawiciele Episkopatu Polski oraz środowiska artystyczne. Władze o pobicie Przemyka oskarżyły sanitariusza i kierowcę karetki.

Dokumenty, do których dotarł "Wprost" potwierdzają, że sprawę na bieżąco monitorował szef MSW Czesław Kiszczak, który powołał specjalną grupę śledczą. Jej zadaniem było takie pokierowanie postępowaniem, by odsunąć podejrzenia od milicjantów. O swoich działaniach informował generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz Mieczysława Rakowskiego. Do zdarzenia doszło kilka dni przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski, więc starano się jak najszybciej uspokoić nastroje społeczne.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków poświęconych Grzegorzowi Przemykowi w serwisie Radia Wolności>>>

Wraz z działaniami MSW ruszyła machina propagandowa. Z dokumentów wynika, że Jerzy Urban zaproponował takie działania, które zasieją zwątpienie co do winy milicjantów. Rzecznik rządu wymyślił także, by sprawę Przemyka zakamuflować taśmą z rozmowy braci Wałęsów. Z podsłuchu rozmowy nagranej przez SB wyłania się obraz lidera Solidarności jako osoby pazernej i cwanej.

Jaruzelski zabronił jednak ujawnienia tej taśmy w maju 1983 roku. Użyto jej dopiero, gdy Wałęsa stał się poważnym kandydatem do Nagrody Nobla. Urban doradzał również Kiszczakowi, by wystąpił w telewizji i zapowiedział zawieszenie milicjantów do wyjaśnienia sprawy. Szef MSW miałby również spotkać się z uczniami i radą pedagogiczną w liceum Przemyka.

"Wprost"/IAR/aj

Czytaj także

Bez kary za utrudnianie śledztwa w PRL ws. Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 15:09
Z powodu przedawnienia pion śledczy IPN umorzono śledztwo ws. utrudniania w latach 1983-84 śledztwa w sprawie śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka przez milicję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą wznowienia śledztwa IPN ws. zabójstwa Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 13:22
Ojciec śmiertelnie pobitego w 1983 r. przez milicję Grzegorza Przemyka, jego przyjaciel i znany adwokat walczą przed sądem o wznowienie śledztwa IPN ws. utrudniania wyjaśnienia tej jednej z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS apeluje: potępić i ukarać zabójców Przemyka!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 12:05
Projekt uchwały upamiętniającej Grzegorza Przemyka w 30. rocznicę zamordowania go przez funkcjonariuszy reżimu PRL złożył w Sejmie klub PiS.
rozwiń zwiń