Historia

Życie w słoiku. Książka o Irenie Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 20:19
Choć uratowała 2,5 tysiąca Żydów w czasie wojny, jeszcze niedawno poza Polską i Izraelem mało kto o niej słyszał. Dzięki czwórce amerykańskich nastolatek Irena Sendlerowa znana jest dzisiaj także w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Nigdy tego nie zapomnę. Usiadłyśmy dookoła niej i powiedziałyśmy jej, że jest naszą bohaterką. Ona odpowiedziała, że każdy na jej miejscu zrobiłby to samo. Ale przecież nikt nie dokonał tego, co zrobiła ona - mówiła Megan Stewart-Felt/IAR/Wojciech Cegielski
95. rocznica urodzin Ireny Sendler, wśród gości córka Janina Zgrzembska i ocaleni z Holocaustu (m.in. Elżbieta Ficowska), Warszawa, 15 lutego 2005.
95. rocznica urodzin Ireny Sendler, wśród gości córka Janina Zgrzembska i ocaleni z Holocaustu (m.in. Elżbieta Ficowska), Warszawa, 15 lutego 2005.Foto: wikipedia.pl/Mariusz Kubik

Stało się tak dzięki sztuce teatralnej "Życie w słoiku", wystawianej przez uczennice w stanie Kansas. Książka pod tym samym tytułem ma swoją premierę w Polsce. Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to nastolatki przeczytały w gazecie artykuł o Irenie Sendlerowej i postanowiły wystawić o niej sztukę teatralną w ramach olimpiady historycznej. Ich ówczesny nauczyciel Norman Conard opowiada, że wtedy w Ameryce niemal nie było informacji o bohaterskiej Polce.

- One nie wiedziały zbyt wiele o Holokauście, ale były zdeterminowane, by się dowiedzieć, kim była Irena Sendlerowa. Ja uczyłem wtedy historii od dziesięciu lat i też o niej nie słyszałem - dodał Norman Conard.

Powstanie w getcie - serwis specjalny >>>

Przedstawienie było pokazywane w całych Stanach Zjednoczonych, a w 2001 roku dziewczyny przyjechały do Polski. Jedna z nich, Megan Stewart-Felt mówi Polskiemu Radium, że spotkanie z Ireną Sendlerową było niezwykle emocjonalne. - Nigdy tego nie zapomnę. Usiadłyśmy dookoła niej i powiedziałyśmy jej, że jest naszą bohaterką. Ona odpowiedziała, że każdy na jej miejscu zrobiłby to samo. Ale przecież nikt nie dokonał tego, co zrobiła ona - opowiada Megan Stewart-Felt.

Autor książki "Życie w słoiku" Jack Mayer to potomek niemieckich Żydów uratowanych z Holokaustu. Jak mówi Polskiemu Radiu, książka jest historią wytrwałości nastolatek, dzięki którym Amerykanie dowiedzieli się o bohaterskiej Polce.

- Zwykłe amerykańskie nastolatki znalazły historię zapomnianej bohaterki z czasów Holokaustu i sprawiły, że stała się ona międzynarodową bohaterką. To bardzo inspirująca historia o tym, jak jeden człowiek może zmienić świat. Tak jak zrobiła to Irena Sendlerowa - mówi pisarz w rozmowie z Polskim Radiem.

Książka "Życie w Słoiku" ukazała się nakładem wydawnictwa AMF Plus.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izraelski dziennik napisał o "obozie śmierci w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:56
Na błąd gazety "Haaretz" zareagowała polska ambasada w Tel Awiwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAN krytykuje wypowiedzi prof. Jasiewicza o Żydach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 16:08
Prezydium Polskiej Akademii Nauk wyraziło całkowitą dezaprobatę dla poglądów prof. Krzysztofa Jasiewicza, zawartych w wywiadzie dla magazynu "Focus Historia Ekstra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Waszkinel: nazwisko przyszło do mnie dopiero w 1992 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 09:00
Tak wspominał odkrycie własnej tożsamości ksiądz Romuald Jakub Weksler-Waszkinel - duchowny katolicki, który po 35 latach życia i 12 latach kapłaństwa dowiedział się, że jest Żydem. O bohaterze książki "Człowiek o twardym karku" rozmawialiśmy z jej autorem Dariuszem Rosiakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:02
Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie w słoiku". Irena Sendlerowa uratowana od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 17:19
Choć ocaliła życie 2,5 tysiąca Żydów w czasie wojny, jeszcze niedawno mało kto o niej słyszał. Dzisiaj Irena Sendlerowa znana jest nie tylko w Polsce i w Izraelu, ale także w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń