Historia

Sendlerowa ocaliła setki istnień przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 08:37
Mija pięć lat od śmierci Ireny Sendlerowej. Bohaterska polska sanitariuszka uratowała od zagłady 2,5 tysiąca Żydów z warszawskiego getta, głównie dzieci.
Audio
  • Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR): mija pięć lat od śmierci Ireny Sendlerowej
Irena Sendlerowa (zdjęcie archiwalne, 11 kwietnia 2007 r.)
Irena Sendlerowa (zdjęcie archiwalne, 11 kwietnia 2007 r.)Foto: PAP/Radek Pietruszka

Irena Sendlerowa została uznana za jedną ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Postać Ireny Sendlerowej przez długi czas nie była znana poza Polską i Izraelem. W Stanach Zjednoczonych Polka stała się sławna dopiero po wystawieniu poświęconej jej sztuki, napisanej przez cztery nastoletnie uczennice z Kansas.

Serwis specjalny: powstanie w getcie warszawskim >>>

Serwis specjalny II wojna światowa >>>
Był rok 1999, kiedy Amerykanki przeczytały w gazecie artykuł o historii Ireny Sendlerowej. Po miesiącach żmudnych poszukiwań informacji, w miasteczku Uniontown wystawiły sztukę "Życie w słoiku”. Przedstawienie okazało się niebywałym sukcesem i było grane w całych Stanach Zjednoczonych, a o dziewczynach mówiły wszystkie media. - Gdy dzisiaj wpiszesz w Google "Irena Sendlerowa” pokaże się ponad 700 tysięcy wyników, podczas gdy w 99 roku wyskakiwał tylko jeden. Myślę, że osiągnęłyśmy nasz cel, by opowiedzieć światu jej historię - opowiada Polskiemu Radiu Megan Stewart-Felt, jedna z czterech ówczesnych uczennic z Kansas.
W 2001 roku dziewczyny wraz z nauczycielem przyjechały do Warszawy, by spotkać się z Ireną Sendlerową. - Ona była wspaniałą kobietą. Zobaczyliśmy w niej bardzo autentyczną, bardzo pomysłową, a zarazem bardzo skromną osobę. Mówiła, że prawdziwymi bohaterami tamtych czasów były żydowskie matki, ojcowie i dziadkowie - wspomina nauczyciel historii Norman Conard.
Życie amerykańskich nastolatek bardzo mocno związało się z Ireną Sendlerową. Polka zmarła 5 lat temu, dokładnie w dniu urodzin Megan Stewart-Felt.
Od kilku dni w Polsce jest już książka "Życie w słoiku” autorstwa Jacka Mayera. Opowiada historię odkrycia postaci Ireny Sendlerowej w Stanach Zjednoczonych.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naprawiają świat, dostały nagrodę im. Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 17:30
Laureatkami nagrody "Za naprawianie świata" zostały Bożena Szroeder - wybitna animatorka kultury oraz Małgorzata Rusiłowicz - nauczycielka z Białegostoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Sendlerowa: nikt jeszcze nie napisał prawdy o tragedii żydowskich matek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:00
- Ona mówiła, że żydowskie matki, które oddawały swoje dzieci, wykazały się wielkim bohaterstwem - wspominała, ocalona przez Irenę Sendlerową, Elżbieta Ficowska. Irena Sendlerowa zmarła 5 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:02
Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.
rozwiń zwiń