X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Polityka" uderza w Pileckiego. IPN: on był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:19
"Polityka" opublikowała tekst prof. Andrzeja Romanowskiego, w którym sugeruje, że rotmistrz Witold Pilecki zdradził swoich najbliższych współpracowników. Specjalne oświadczenie na temat artykułu wydał IPN.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Artykuł "Tajemnica Witolda Pileckiego" zawiera m.in. protokoły zeznań podpisane przez rotmistrza. Według ubeckich dokumentów Witold Pilecki już pierwszego dnia śledztwa wskazał adres i personalia swojej najbliższej współpracownicy Marii Szelągowskiej.

O Witoldzie Pileckim w Radiach Wolności

Specjalne oświadczenie w sprawie artykułu wydał IPN, w którym rzecznik instytutu Andrzej Arseniuk podkreślił że autor artykułu w "Polityce" swój wywód opiera na wyrwanym z kontekstu protokole przesłuchania rotmistrza Pileckiego przez UB z 8 maja 1947 roku.

- Romanowski ignoruje powszechnie dostępną wiedzę o stalinowskich metodach śledczych, a w szczególności relacje świadków o torturach wobec rotmistrza Pileckiego. Według relacji sądzonych razem z nim współwięźniów – Tadeusza Płużańskiego i Marii Szelągowskiej, a także księdza Antoniego Czajkowskiego – w czasie przesłuchań rotmistrz był torturowany, wyrwano mu paznokcie z rąk i nóg, miał miażdżone jądra, był nabijany na nogę od stołka – napisał Arseniuk.

I dodaje, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do stalinowskich metod "to może odwiedzić kwaterę "Ł" na warszawskich Powązkach Wojskowych i zapoznać się z pracą medyków sądowych, którzy pokażą mu ślady tortur na czaszkach i szkieletach ekshumowanych osób – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego".

Według znanych przekazów nikt ze współoskarżonych nigdy nie formułował żadnych zastrzeżeń co do postawy rotmistrza Pileckiego w śledztwie.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych polskich bohaterów. W 1939 roku współtworzył Tajną Organizację Wojskową. Rok później przedostał się do obozu w Auschwitz (w Warszawie celowo wszedł w kocioł łapanki, by go tam zesłano). Na miejscu zorganizował ruch oporu, przekazywał też informacje o niemieckich zbrodniach. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Następnie działał w II oddziale Kedywu Komendy Głównej AK. Oskarżony i skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci, był torturowany, a następnie został stracony w 1948 roku. Jego grobu do dziś nie odnaleziono.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to, polityka, niezalezna.pl, IPN

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezentacja raportów Pileckiego w Muzeum Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 09:35
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumacje ofiar komunizmu. Wśród nich jest rotmistrz Pilecki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 07:36
W latach 40. i 50. na Łączce pochowano kilkaset osób zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W drugim etapie ekshumacji badacze chcą odnaleźć szczątki wszystkich zabitych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczczono pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 21:50
W Lublinie odbyły się obchody 112 rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, Jednym z elementów obchodów była konferencja naukowa poświęcona bohaterowi.
rozwiń zwiń