Historia

Prezes IPN: nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:54
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że żadne błędy polskiej polityki w okresie międzywojennym nie mogą usprawiedliwiać zbrodni wołyńskiej.
Łukasz Kamiński
Łukasz KamińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W rozmowie z lwowskim dziennikiem „Wysoki Zamek” powiedział również, że bieżąca sytuacja międzynarodowa i wewnętrzna w Polsce oraz na Ukrainie nie mogą być argumentami w sprawie historycznego pojednania.

Łukasz Kamiński zaznaczył, że pojednanie musi opierać się na pamięci i prawdzie, której powiedzenie jest bolesne, ale wyzwala od nienawiści. Według niego, z takim wyzwaniem powinny zmierzyć się społeczeństwa obydwu krajów, a nie tylko historycy, politycy czy duchowni.

Prezes IPN odniósł się także do apeli strony ukraińskiej, która chciałaby, aby w stosunkach Polaków i Ukraińców opierać się na słowach „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Jego zdaniem, mogły one paść z ust polskich biskupów dwadzieścia lat po wojnie, gdyż zostały poprzedzone uczciwym opisem wzajemnych relacji.

Łukasz Kamiński podkreślił, że fundamentem pojednania jest wspólna pamięć o wszystkich ofiarach. – Modlitwa jest niezmiernie ważna, nie może jednak zastąpić innych działań. Czy można mówić o poszanowaniu ofiar, jeśli większość z nich do dziś spoczywa w anonimowych grobach – pytał prezes IPN w rozmowie z dziennikiem „Wysoki Zamek”.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/mk

Czytaj także

Wołyń 1943 - jak uczyć o niezaleczonej ranie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 11:41
W 2013 roku przypada 70. rocznica dokonania zbrodni wołyńskiej. Wydarzenia te do dziś stanowią oś konfliktu pomiędzy polską i ukraińską pamięcią historyczną. Badacza podejmują jednak starania, by młode pokolenie znało fakty i nie wyrastało w narodowej nienawiści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica rzezi Polaków w Hucie Pieniackiej na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 06:41
Zamordowano, według różnych źródeł, od 600 do 1500 osób narodowości polskiej oraz ukrywających się tam Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN apeluje do służb bezpieczeństwa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 17:28
IPN chce otrzymać archiwalne dokumenty na temat polskiego podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń