Historia

Koniec prac na "Łączce". Znaleziono 200 ciał

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 07:10
Tylko w tym roku wydobyto na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach, szczątki ok. 80 ofiar. Łącznie odszukano około 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru - informuje "Rzeczpospolita".
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie
Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieFoto: Wikipedia/Zlisiecki

Prace nabrały tempa w ostatnich dwóch tygodniach. Początkowo planowane były do końca czerwca, skończyły się o miesiąc wcześniej.
Teraz prowadzone tam będą prace medyczne, które pomogą w identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 40. i 50. XX w.
To drugi etap ekshumacji, pierwszy miał miejsce latem zeszłego roku, wówczas odnaleziono ponad 100 szkieletów. Prace były trudne technicznie. Jedną z większych trudności było oddzielenie tzw. pochówków sanitarnych, czyli osób, które umarły z przyczyn naturalnych, od tych, które antropolodzy i archeolodzy zakwalifikowali jako pochówki więźniów.
Do pełnej liczby poszukiwanych ofiar brakuje jeszcze 100 osób, bo w więzieniu na Mokotowie dokonano w latach 40. i 50. ok. 300 tzw. mordów sądowych. Dlatego może dojść do trzeciego etapu ekshumacji.

to

 

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne odkrycia na "Łączce". Znów "metoda katyńska"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:22
Rozpoczął się drugi etap prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach Wojskowych. W ciągu trzech dni badacze IPN-u odnaleźli szczątki 10 ofiar komunistycznego terroru zamordowanych latach 1946-1955 – informuje "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: znaleziono ciało Dekutowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 06:43
Ekipa IPN pobrała fragmenty tkanek z mogiły rodziców mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w Tarnobrzegu. Posłużą do analizy porównawczej przy identyfikacji ciała żołnierza. Na Powązkach znaleziono też trzy medaliki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powązki: koniec prac ziemnych na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 12:55
Ekipa IPN - po dwóch tygodniach prac ziemnych - zakończyła właśnie szukanie głęboko w ziemi szczątków osób zamordowanych w latach 1948-56.
rozwiń zwiń