Historia

Hiszpania: Rzecznik Praw Obywatelskich przeciwko symbolom frankizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:53
Podmadrycka miejscowość Pelayos de la Presa będzie musiała przemianować nazwę głównego placu. Hiszpański Rzecznik Praw Obywatelskich zażądał, aby – 38 lat po śmierci Francisco Franco – główny plac miasteczka przestał nosić jego imię.
Audio
Dwight D. Eisenhower (L) i Francisco Franco (P)
Dwight D. Eisenhower (L) i Francisco Franco (P)Foto: Wikipedia/US National Archives

W Pelayos de la Presa mieszka 2,5 tys. osób. Miasteczkiem rządzi prawicowa Partia Ludowa – ta sama, która tworzy hiszpański rząd. Burmistrz Pelayos argumentuje, że większość mieszkających przy placu nie zgadza się na zmianę jego nazwy. Teraz, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, będą musieli to zrobić. Opozycja chce, aby nakaz objął również portret Franco wiszący w jednej z lokalnych restauracji.

Niemal w każdym hiszpańskim mieście wciąż można znaleźć symbole z czasów dyktatury: tablice pamiątkowe, pomniki, nazwy ulic oraz placów. Wciąż zdobią one nawet słynną katedrę w Sewilli. Dopiero w 2006 roku zdjęto pomniki Franco z ulic Madrytu, Santander i Saragossy. Do dzisiaj wciąż zdobią Ceutę i Melillę – hiszpańskie miasta na terenie Maroka.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/mk

''

Czytaj także

Kraj Basków - gdzie futbol wygrał z terrorem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 22:00
Historia baskijskiego separatyzmu to nie tylko zamachy bombowe, ale też unikalne podejście do futbolu, związane z klubem Athletic Bilbao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą ekshumować gen. Franco

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 11:25
Zwłoki zmarłego w 1975 r. dyktatora powinny być ekshumowane i przeniesione w inne miejsce - zaleciła we wtorek komisja ekspercka ds. realizacji ustawy o pamięci historycznej Hiszpanii, powołana jeszcze przez odchodzący rząd socjalistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

F jak Francisco Franco

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 13:33
Generał Francisco Franco to kolejny bohater cyklu "Alfabet Euro", w którym dziennikarz sportowy Polskiego Radia - Tomasz Zimoch przedstawia piłkarskie osobowości.
rozwiń zwiń