X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Nagroda im. Nowaka-Jeziorańskiego dla Instytutu Literackiego w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:30
Nagrodę we wrocławskim Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich odebrał z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza obecny dyrektor Instytutu Literackiego Wojciech Sikora.
Audio
  • Sekretarz Kapituły dr Adolf Juzwenko dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu uzasadnia wybór laureata nagrody/IAR/PR Wrocław
Kierownik Instytutu Literackiego Wojciech Sikora (L), dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko (C) i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Kierownik Instytutu Literackiego Wojciech Sikora (L), dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko (C) i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Instytut Literacki został uhonorowany za "powojenną konsekwentną i skuteczną działalność na rzecz suwerennej Polski powiązanej z Europą". - Oraz za przekonywanie Polaków do wspierania niepodległościowych dążeń Ukrainy, Litwy i Białorusi, a także za utrzymywanie łączności z Rosjanami walczącymi o demokrację w swoim kraju - powiedział dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko.

Dyrektor Instytutu Literackiego Wojciech Sikora odbierając wyróżnienie dziękował kapitule nagrody za docenienie dorobku założyciela wydawnictwa Jerzego Giedroycia. - Dorobku będącego wkładem w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w budowanie społeczeństwa obywatelskiego - mówił Sikora.

Zobacz serwis specjalny: JERZY GIEDROYC>>>

Dyrektor podkreślił, że Giedroyc był jednym z najwybitniejszych polskich mężów stanu w XX w., który cieszył się autorytetem w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. "Miał umiejętność dobierania tematów i ludzi, dzięki temu <Kultura> i książki z Biblioteki Kultury pobudzały do refleksji, uczyły odpowiedzialności, tolerancji i otwartości - mówił Sikora.

Giedroyc, zdaniem dyrektora Instytutu Literackiego, był "zwierzęciem politycznym". - Warunki emigracyjne sprawiły jednak, że narzędziem uprawiania polityki stała się dla niego kultura, ta w cudzysłowie i ta bez niego. W uchodźczych warunkach <Kultura> Giedroycia budowała zgodę narodową, ale jednocześnie stwarzała warunki dla dialogu narodów Europy Środkowo-Wschodniej - dodał Sikora.

Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona 4 czerwca 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Wręczana jest corocznie 4 czerwca osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Materialną formą nagrody jest statuetka wykonana przez prof. Jacka Dworskiego.

pp/PAP/IAR/Radio Wrocław

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Osadczuk do Giedroycia, Giedroyc do Osadczuka

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 17:15
Prezentujemy Państwu niewielką część niezwykłej korespondencji, która dokumentuje wieloletnią przyjaźń i współpracę Redaktora Jerzego Gieroycia ze zmarłym niedawno prof. Bohdanem Osadczukiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korespondencja Giedroycia z Janem Nowakiem Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kultura" po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:00
19 czerwca 1947 roku w Rzymie ukazał się pierwszy numer emigracyjnego pisma, później wydawanego w Paryżu i redagowanego przez Jerzego Giedroycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj historycy laureatami nagrody im. Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 17:44
Nagrodą zostali wyróżnieni amerykański profesor historii z Uniwersytetu Yale Timothy Snyder i profesor historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Nowak
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 03:56
Był jednym ze współtwórców pisma Jerzego Giedroycia. Redaktor nazywał go ministrem spraw zagranicznych "Kultury". Maisons-Laffitte, podparyską siedzibę Instytutu Literackiego, Czapski uważał za własny dom.
rozwiń zwiń