Historia

Czy to ORP "Orzeł"? Grupa ekspertów jest już na Morzu Północnym

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 17:39
Okręt poszukiwawczy ORP "Lech" w ciągu dobry powinien dotrzeć do wraku jednostki, która być może jest legendarnym okrętem podwodnym.
Audio
  • Grupa ekspertów płynie do wraku, który może być ORP "Orłem". Relacja Anny Rębas (Radio Gdańsk/IAR)
ORP Orzeł
ORP "Orzeł"Foto: Witold Supiński, Ludwik Błaszczyk: "Okręty wojenne 1900-1966", Wydawnictwo MON, Warsaw 1967/Wikimedia Commons/CC

Termin rozpoczęcia prac, jak i harmonogram działań są tajne. Dziennikarka Radia Gdańsk Anna Rębas ustaliła, że zanim pod wodę zejdą nurkowie, obiekt zostanie zbadany przez sonar i pojazdy podwodne.
- Nurkowie będą operować na głębokości około 70 metrów w parach. To będzie skomplikowana operacja. Morze Północne to akwen kapryśny pod względem pogodowym. Do tego na jego dnie znajduje się wiele wraków - powiedział wcześniej rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda.
Wstępne oględziny obiektu, przy wykorzystaniu pojazdu podwodnego, przeprowadził wracający do Polski z misji przeciwminowej NATO na Atlantyku niszczyciel min ORP "Czajka". Pomiary sonarowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi, czy spoczywający na dnie wrak to ORP "Orzeł". Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obiekt jest okrętem podwodnym, a jego długość jest zbliżona do ORP "Orzeł".
Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego zaginionego w czasie drugiej wojny światowej trwają bezskutecznie od wielu lat.
Historia w serwisie polskieradio.pl>>>
Wielka ucieczka "Orła"
ORP "Orzeł" był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych w chwili wybuchu II wojny światowej. Jego budowa w holenderskiej stoczni De Schelde została w dużej mierze sfinansowana ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej.
15 września 1939 roku okręt wszedł do estońskiego portu w Tallinie, gdzie został internowany. Władze estońskie naciskane przez Niemców nakazały rozbrojenie okrętu. Został on także pozbawiony map morskich i pomocy nawigacyjnych.
W nocy z 16 na 17 września 74 lat temu ORP "Orzeł" rozpoczął słynną, trwającą 27 dni ucieczkę. Operacja ta uznawana jest za największe na świecie osiągnięcie w działaniach i taktyce okrętów podwodnych. Załodze ORP "Orzeł" udało się dopłynąć do portu Rosyth w Wielkiej Brytanii po wielu trudnych sytuacjach wojennych i pomimo braku map, które nawigator okrętowy odtwarzał z pamięci i na podstawie świateł latarni morskich.
Jednostka po dotarciu do Wielkiej Brytanii działała u boku aliantów, walcząc z hitlerowską Kriegsmarine. Okręt patrolował akweny Morza Północnego. Wsławił się m.in. zatopieniem niemieckiego transportowca "Rio de Janeiro" transportującego wojska niemieckie zmierzające do inwazji na Norwegię. W ostatni swój rejs ORP "Orzeł" wyszedł 23 maja 1940 roku. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odnaleziono polski okręt, który zaginął w tajemniczych okolicznościach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 21:28
Okręt podwodny ORP "Orzeł" zaginął podczas II wojny światowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie trafiono na jego ślad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wrak odnaleziony na dnie Morza Północnego to legendarny ORP "Orzeł"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 15:32
Być może już w poniedziałek rozpoczną się prace, których celem będzie sprawdzenie czy odkryty niedawno na dnie Morza Północnego wrak to okręt podwodny ORP "Orzeł".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się poszukiwania okrętu ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 21:46
Poszukiwania wraku słynnego polskiego okrętu podwodnego, spoczywającego na dnie Morza Północnego, rozpoczęła Marynarka Wojenna
rozwiń zwiń