X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Warszawa: można usiąść obok Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:31
Jan Karski ma swój pomnik. Niekonwencjonalny, bo w formie ławeczki. Można się do rzeźby słynnego Polaka dosiąść i wysłuchać z głośnika jego wspomnień.
Audio
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy o Janie Karskim, (IAR)
Ławeczka Jana Karskiego w Warszawie
Ławeczka Jana Karskiego w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Pomnik stanął w skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Uroczystego odsłonięcia dokonała prezydent stolicy. Przyjechali też uczniowie ze szkół im. Jana Karskiego w Polsce.

Zobacz serwis specjalny - Powstanie w Getcie >>>
Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazała na heroizm Jana Karskiego w misji powiadomienia świata o Holokauście. Jak dodała, Ławeczka Karskiego będzie na co dzień przypominać o tym ważnym dla naszej historii człowieku. Zaznaczyła, że Jan Karski to symbol godności tych wszystkich Polaków, którzy angażowali się w walkę z Niemcami. Jak dodała, starał się o to, by Holokaust był zauważony wtedy, kiedy jeszcze miliony ludzi można było uratować, ale tak się niestety nie stało.
Jan Karski właściwie Jan Kozielewski urodził się w Łodzi 24 czerwca 1914 roku. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. W czasie II wojny światowej był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Na polecenie Delegata Rządu na Kraj sporządził raport o zagładzie Żydów. Aby zebrać materiały przedostawał się do warszawskiego getta i obozu koncentracyjnego. Jesienią 1942 roku wyruszył z okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii. Po dotarciu na miejsce zdał relację jako naoczny świadek z eksterminacji Żydów. W 1943 przedstawił swój raport prezydentowi USA. Wiadomości i apele Karskiego o pomoc Żydom nie spotkały się z odzewem.
Warszawska Ławeczka Karskiego jest szóstym tego typu pomnikiem sławnego Polaka. Podobne Ławeczki istnieją w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi i Tel-Awiwie.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ odda medal Karskiego. Odznaczenie trafi do Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 16:57
Prezydencki Medal Wolności, którym Barack Obama uhonorował pośmiertnie Jana Karskiego, trafi do Łodzi - poinformowało IAR MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wspomina Jana Karskiego. "Prawdziwy Bond"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 13:30
Na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie odbyła się debata z okazji nowego angielskojęzycznego wydania "Tajnego Państwa" Jana Karskiego. Polskiego emisariusza wspominali m.in. Madeleine Albright, Zbigniew Brzeziński i ambasador Ryszard Schnepf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:00
Prof. Marek Drozdowski - przyjaciel Jana Karskiego i Maciej Wierzyński autor książki, która powstała na podstawie wielogodzinnych rozmów z Karskim opowiadają o nim w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń