Historia

Kresowa Księga Sprawiedliwych. O Ukraińcach, co Polaków na Wołyniu ratowali

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:33
W bibliotece cyfrowej IPN można pobrać bezpłatny e-book „Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”.
Kresowa Księga Sprawiedliwych. O Ukraińcach, co Polaków na Wołyniu ratowali
Foto: fragment okładki książki

>>>Publikacja (oprac. Romuald Niedzielko, Warszawa 2007, seria: "Studia i materiały”, t. 12) możliwa jest do pobrania w formatach PDF, PUB i MOBI i dostępna jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim>>>
Korzystając z zachowanych relacji świadków, w książce odnotowano wydarzenia w 500 miejscowościach (na około 4 tysiące zaatakowanych ogółem), w których z rąk OUN-UPA poniosło śmierć blisko 20 tysięcy Polaków. Część skazanych na zagładę polskich mieszkańców otrzymała pomoc humanitarną ze strony ukraińskich sąsiadów, zazwyczaj członków rodzin mieszanych, krewnych lub przyjaciół, czasem nieznajomych, kierujących się chrześcijańską miłością bliźniego, w sporadycznych przypadkach – także ze strony katów.

Historia w portalu polskieradio.pl>>>

Zachowani we wdzięcznej pamięci ocalonych Ukraińcy – główni bohaterowie tej książki (ponad 1300 osób, niestety częstokroć anonimowych) zasłużyli na zaszczytne miano "sprawiedliwych” i na publiczne uhonorowanie, ponieważ z narażeniem życia, indywidualnie, a nawet całymi rodzinami, przeciwstawili się czynnie ludobójstwu. Ostrzegali przed napadem, udzielali schronienia, wskazywali drogi ucieczki, zaopatrywali w żywność i ubranie, przewozili w bezpieczne miejsce, do lekarza czy szpitala, przyjmowali pod opiekę, a nierzadko na długoletnie wychowanie sieroty po zamordowanych, odmawiali wykonania rozkazu zabicia członka własnej rodziny – np. żony lub męża – narodowości polskiej.
Dzięki aktom solidarności i miłosierdzia ocalały zarówno pojedyncze osoby, jak i całe wsie (łącznie ponad 2,5 tysiąca osób). Kilkuset Ukraińców wykonawcy "akcji antypolskiej” ukarali śmiercią, uważając udzielanie pomocy "Lachom” za zdradę ukraińskich ideałów narodowych.

pp

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN: nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:54
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że żadne błędy polskiej polityki w okresie międzywojennym nie mogą usprawiedliwiać zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Wołyń. "Czas nazwać rzeczy po imieniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 16:41
Andrzej Matusiewicz, senator PiS powiedział, że 11 lipca będzie dniem upamiętniającym ofiary zbrodni wołyńskiej. - Taka jest intencja Senatu - dodał gość "Popołudnia z Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia Wołyńska. Senatorowie zagłosują nad dwiema uchwałami?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 21:36
Senacka komisja ustawodawcza rekomenduje przyjęcie uchwały w tej sprawie, która powstała na podstawie dwóch projektów: PO oraz PiS.
rozwiń zwiń